Side 1 av 1

Turbotrykk justering vs chiptuning/softwaretuning

Lagt inn: 25 aug 2006, 22:00
av lonestar01
Hei, har nettopp blitt den fornøyde eier av en 2000 modell 9-5 2.3t som i følge den gamle eieren er trimmet til 200hk.
Bilforetningen jeg kjøpte den i solgte den som 170hk og det var først når jeg pratet med den forrige eieren at jeg fikk vite at han hadde trimmet den(ikke det at det er meg i mot :D ).

Jeg tenkte det var greit å vite hva slags trimming han hadde brukt så jeg ringte ham og spurte, og da sa han at det var turbotrykket som var blitt justert, for å få bedre "moment". Det var vistnok en saabforhandler i Larvik som hadde gjort dette, og målt bilen til 320NM som vistnok tilsvarte 200hk. Han sa også at dette skulle føre til bedre bensinøkonomi, noe jeg lurer litt på da jeg bruker 1.2 l/mil men dette kan være grunnet min glede over å ha litt hester, så jeg kjører nok ikke helt økonomisk ennå.

Det jeg egentlig lurer på er om denne Turbotrykk justerings "trimmingen" er en tilfredstillende måte å gjøre dette på, eller om dette kan være ugunstig på noen måte, slik at jeg heller burde justere ned turbotrykket til normalt, og gå for en chiptuning/softwaretuning?

Mulig dette burde vært postet under trimmingsforumet, men jeg har søkt om medlemskap i STCN, men ikke mottatt innbetalingsgiro ennå, og har ikke tolmodighet til å vente 6-8 uker med å stille spørsmålet, så dere får ha meg unskyldt så lenge.

Lagt inn: 25 aug 2006, 23:56
av Ingvar N629
Det kommer jo helt an på hvordan denne trimminga er gjort. Er den gjort gjennom endring i software er det jo sannsynligvis ok. Hvis det er gjort ved å lekke luft til magnetventilen eller andre "glupe triks" er det bare å fjerne det med en gang.

Lagt inn: 26 aug 2006, 00:24
av Saab900STCR
T7 bilar må trimmas med software.
Om ma försöker överstyra T7 med "blå-kran" och liknande så ger den fuelcut!!
Bara att köra, men husk att skifta olja filter var 10.000km!

Mvh

Lagt inn: 26 aug 2006, 08:09
av lonestar01
Godt å høre, men er ikke dette litt lite trimming i forhold til andre levrandører jeg har sett på nettet? synes steg 1 vanligvis er 235hk?

Ok, så jeg skal passe på å skifte olje, og oljefilter for hver 10.000 km. Er det noe annet jeg burde passe på?

Takker forresten veldig for disse forumene, veldig hyggelig å lese om andre Saab eiere der ute og hva disse opplever.

Lagt inn: 26 aug 2006, 08:44
av Ingvar N629
Saab900STCR skrev:T7 bilar må trimmas med software.
Om ma försöker överstyra T7 med "blå-kran" och liknande så ger den fuelcut!!
Mvh
Det har jeg vel hørt om når jeg tenker etter, men hvordan funker det egentlig? Hva om man setter ei blåkran på map-sensoren også??

Lagt inn: 27 aug 2006, 19:12
av Saab900STCR
Ingvar N629 skrev:Det har jeg vel hørt om når jeg tenker etter, men hvordan funker det egentlig? Hva om man setter ei blåkran på map-sensoren også??
T7 har både LMM och MAP-sensor.
T5 bara MAP-sensor.
Dessutom läser både T7 och T5 förbränningen med jonisering över pluggarna och kontrollerar med lambdasonden.
Det är det som DI'n hjälper till med och också därför som man inte bör bruka svart DI(T7) på T5 bil(röd DI) fast det går.
Samma var du sätter "pys-trimmet" T5 och T7 gillar inte att bli överstyrda med fuelcut som följd!
Efter nog många drag med fuelcut så får du "check engine", men jag vet inte vad det står på den felkoden.

Mvh

Lagt inn: 27 aug 2006, 23:19
av Ole-P-N154
Gutta i Larvik har massevis av erfaring med Saab.
Jeg tror nok du kan være meget sikker på at det som er gjort i din bil er helt ok :) Det er nok ikke den første bilen de har "sett på", for å si det slik...
Til og med jeg vet om noen som har vært på besøk hos de!

Lagt inn: 28 aug 2006, 05:38
av lonestar01
Ok, det høres betryggende ut! Bilen går jo som ei klokke, så nå kan jeg bare glede meg over bilen!

Takker for alle tilbakemeldingene, og gleder meg til å bli medlem!