Side 1 av 1

Får ikke opp turbotrykk

Lagt inn: 22 nov 2006, 00:07
av aleks888
Hva kan det ha seg at jeg kun får opp turbotrykket skikkelig av og til?
får ikke over GLT (0.45 bar) utenom en sjelden gang..

Har veldig lite peiling på dette her, er temmelig fersk

86 mod 900 t8

Lagt inn: 22 nov 2006, 00:13
av Ottar N398
Her er antageligvis APC synderen. Hører du noen tikkelyder helt fremme med grillen? Nå kan det jo være veldig mye annet men det virker som om det ofte er magnetventilen som slår seg vrang og denne sitter rett over radiatoren og har tre vakumslanger inn i seg. :wink:

Lagt inn: 22 nov 2006, 11:43
av Edward N812
aleks: si ifra om du får bytta magnetventilen før meg, og si åssen det gikk. virker som vi har nøyaktig samme problemet, da turbotrykket mitt også kommer og går.

Ed

Lagt inn: 23 nov 2006, 20:49
av Ingvar N629
candikid skrev:aleks: si ifra om du får bytta magnetventilen før meg, og si åssen det gikk. virker som vi har nøyaktig samme problemet, da turbotrykket mitt også kommer og går.

Ed
Vi har en FAQ om dette, mest for de gamle med APC, men en del punkter går igjen uansett.

Lagt inn: 24 nov 2006, 05:28
av aleks888
Apc er i orden.
virker som magnetventilen også er ok (tok blåsetesten som det står om i hayes manualen)

jeg har delebil så jeg skal prøve og bytte over magnetventil fra den å se på mandag.

noen andre ting det kan være? hva med trykkgiveren?

Lagt inn: 24 nov 2006, 05:50
av Ottar N398
Hvis APC ikke har kontakt med trykkgiveren vil magnetventilen tikke. Kan jo prøve å koble den ut og se om noe skjer :wink: Dette kan også være noe så dumt som litt dårlig kontakt mellom ledningsnettet og APC boksen så her kan det være fornuftig og rense litt med elektronikkrens. Jeg hadde problem med tikkene MV og da var dette alt som skulle til :roll:

Lagt inn: 24 nov 2006, 05:53
av aleks888
takker for svar! :)


Eliah: Magnetventilen tikker ikke.

Lagt inn: 24 nov 2006, 06:09
av Vorpenes N459
sjekk bankesensoren og kabelen til den.. kabelen til bankesensoren på gamle saaben min kom i klemm mellom plastikkdekselet som er over clutchen! er så jævlig følsomt det der

Lagt inn: 02 des 2006, 01:57
av aleks888
jeg har nå funnet ut følgende:

når jeg skrur av bankesensoren og tester (den er fortsatt koblet til men den dingler i friluft) så ladder jeg maks, men straks jeg skrur den fast i blokka er det problemer igjen..

jeg er 100% sikker på at jeg ikke har tenningsbank allerede ved glt..

håper noen har tips!


mvh

Aleks

Lagt inn: 02 des 2006, 02:32
av Pål N526
ja.. prøv å bytt ut sensoren.. er ikke helt sikker på hvor man kan få tak i, men prøv på saab.. sikkert litt dyrt der, men jeg veit desverre ikke om noen andre alternativer, sett bort i fra brukt.. kan jo skrive en annonse her på forumet å håpe.. jeg har hatt alle samme symptomene dine og den gang var det bare å rense.. har kjøpt inn kabel som skal erstattes med den jeg har(er dårlig den også, skjermakabel med 2 ledere :) )

Et siste sånn BILLI tips er å rense kontaktene og ta et BITTELITE skrujern og stramm de leppene i den pluggen du setter på bankesensoren.. er det dårlig kontakt der, så kan du få rippel i på det "lukka" signalet, og apc senser dette som knack...

Sensoren har den funksjon at den gir en bestemt kurve/signal av støyen i fra motoren.. med en gang det blir et slag eller en ulyd i motoren får man en "peak" på denne kurven, og apc som sagt tidligere tolker dette som bank ol.

håper det prdner seg.. kjedelig med slike problemer..

Mvh Pål

Lagt inn: 03 des 2006, 17:09
av Ingvar N629
Husk at bankesensoren skal skrus til med 20 Nm!! Du er sikker på at du ikke har tenningsbank? Funker trykklokka til fordeleren som den skal?

Ellers har jeg har en bankesensor liggende, send pm hvis du trenger.

Lagt inn: 03 des 2006, 20:07
av aleks888
Pål:
Ved nærmere undersøkelse av kabelen ser jeg at den er litt shabby, isolasjonen mangler et par mm fra kontakten, men det ser ikke ut som om det er brudd på lederne, har ny ledning liggende som ser 100% ut, skal prøve den.
Det er vel lurest og plukke fra hverandre apc-kontakten og lodde på den nye der?

Ingvar:
Jeg har ikke momentnøkkel men jeg strammet til ca like hardt som den satt når jeg tok den av, jeg får evt. låne med en nøkkel fra jobb.
når du sier 20 NM er det med eller uten olje på skruen? det utgjør jo en stor forskjell,
er det verst å skru til for hardt eller for lite?
Når det gjelder bankesensoren... hvis den hadde vert gåen så skulle jeg jo ikke hatt fullt turbotrykk når jeg skruer den av blokka?
trykk klokka har jeg ikke sett på..

Takker for svar karer! :)