Side 1 av 1

Uklar km.teller - justering

Lagt inn: 10 jan 2007, 14:29
av Saabfan
Som tidligere nevt i dette forumet har telleren på bilen min blitt justert tilbake før jeg fikk den. Det er greit nok, jeg vet hvor langt bilen egentlig har gått. Saken er imidlertid at telleren står sånn halvveis mellom 174 og 184 tusen km. Det hjulet på "titusenplassen" er altså midt mellom 7 og 8. Snakket nettopp med forsikringsselskapet, de ba meg få det fikset.

Så: Hvordan får jeg lirket det på plass? Må jheg ta av hele instrumentpanelet og mekke? Tenkte jeg kanskje kunne kombinere dette med å fikse det døde lyset i instrumentpanelet?

Noen som har erfaringer med dette?

Lagt inn: 10 jan 2007, 17:15
av aero01
Hvis du kommer frem til at du trenger et "nytt" instrument har jeg et som bare ligger her å støver ned er fra en 93mod... bare å sende en pm du så, blir vi helt sikkert enig

Re: Uklar km.teller - justering

Lagt inn: 10 jan 2007, 18:56
av alex_ander3@hotmail.com
Saabfan skrev:Som tidligere nevt i dette forumet har telleren på bilen min blitt justert tilbake før jeg fikk den. Det er greit nok, jeg vet hvor langt bilen egentlig har gått. Saken er imidlertid at telleren står sånn halvveis mellom 174 og 184 tusen km. Det hjulet på "titusenplassen" er altså midt mellom 7 og 8. Snakket nettopp med forsikringsselskapet, de ba meg få det fikset.

Så: Hvordan får jeg lirket det på plass? Må jheg ta av hele instrumentpanelet og mekke? Tenkte jeg kanskje kunne kombinere dette med å fikse det døde lyset i instrumentpanelet?

Noen som har erfaringer med dette?
Hello!

Det du må gjøre, er å ta ut dashen din. Altså den store frontplata som sitter bak rattet ditt.
Så må du ta vekk 2 store kabelkoblinger, og speedometerkabelen som sitter bak i speedometeret.
Da får du ut selve speedometeret. Du må ta vekk målerene på høyre og venstre siden, før du kan ta ut den du du egentlig trenger.

Da har du kommet til den. Men ettersom jeg forsto. Så skal du fysisk dytte telleren rundt. Dette er ikke lett. For dne sitter med drev og dritt..

Ville gitt F i hele greia jeg da. Så lenge du opplyser neste eier om hvor langt den egentlig har gått. Så kan du visst skru så mye du orker på telleren.

Lagt inn: 10 jan 2007, 20:26
av Saabfan
Jeg gir gjerne f i hele greia, men forsikringsselskapet gjør ikke det. De må ha et entydig tall. Men er det ikke mulig å bare dytte den litt på plass, er jo bare snakk om et par millimeter, de er jo ganske små de tallene, skal ikke skru tilbake eller noe.

Har forøvrig ikke planer om å selge bilen. Med det første i alle fall.

Lagt inn: 10 jan 2007, 20:50
av KongerudN344
Har telleren stoppet eller skal du bare ha rett km stand?

Dersom du skal ha rett kmstand kan det ikke være noe å pese med, dersom du gir beskjed til forsikringsselskapet at bilen har gått så og så mye og at den teller km så kan det vel ikke være noe problem? Det viktigste er jo at telleren virker og ikke hva det står på den???

Lagt inn: 10 jan 2007, 21:02
av Saabfan
Telleren har ikke stoppet, og den tikker og går. Men som sagt står telleren midt mellom 174 og 184 tusen. Det går ikke! Forsikringsselskapet må ha en entydig verdi.

Skal skru opp driten til helga! Håper det ikke er alt for vanskelig, de kablene som ble nevnt her, hvor sitter de og hva styrer de?

Hvor sitter reostatene? Instrumentbelysningen er død og tenkte å fikse det samtidig. Vanskelig å bytte pærer? Hva er egentlig en reostat?

Lagt inn: 10 jan 2007, 21:54
av KongerudN344
Er ikke vanskelig å skifte pærer, sitter veldig greit til utenpå. Men spørsmålet er heller om det er pærene, er stor sannsynlighet for at det er printplata bakpå instrumentet som har et eller flere brudd i seg. Kan være nok å smøre opp med litt elektrospray...