Side 1 av 1
Ny varsellampe "SRS" går av etter pærebytte
Lagt inn: 14 jan 2007, 23:52
av Saabfan
Var nettopp nede i 900'n og skiftet pærer til instrumentbelysning og varsellampen til brekket. To problemer har oppstått:
1. SRS-lampen blinker (noe med airbag?)
2. Pærene til brekk-lampen 1.2 watt, er jo loddet til sokkelen! Har ikke loddeutstyr her. Jeg trodde det var samme prosedyre som de andre pærene - bare å ta ut og sette inn. Prøvde å sette i den nye pæren uten å lodde, det igkk dårlig.
Tips?
Lagt inn: 15 jan 2007, 00:34
av Saabfan
Så på denne siden
http://www.saabcentral.com/techhelp/c90 ... _bulbs.php
at pærene og holderne kommer i en bit. Leste et sted i forumet her at biltema hadde pærene til varsellampene, men de hadde bare løse pærer...
Lagt inn: 15 jan 2007, 01:10
av Ottar N398
Sjønner ikke hvor du har funnet at holderene og pærene er en bit. det står jo: smaller bulbholders
Har aldri hatt noen lodda pærer i varsellysene jeg hvertfall, og hvis du ikke får lodda kan du jo hente deg noen "nye" holdere på skroten

Lagt inn: 15 jan 2007, 13:10
av Saabfan
Det står følgende på den siden:
"This is actually very straightforward, first of all remove the speaker grill from the drivers side, just two small torx screws holding it in. If you look through the windscreen from the outside of the car you can see the various bulb/holders (these come in one piece)."
Altså pæren/holderen kommer i en bit. Enig?
Noen som vet om noen skrothauger i nærheten av trondheim?
Lagt inn: 15 jan 2007, 14:55
av Pål N526
ja, ligger en litt sør for tr heim.. husker ikke hva den het, men skal se på saken..
Lagt inn: 15 jan 2007, 15:20
av Saabfan
Kan jo legge til at da jeg skulle finne ut hvilken pære jeg skulle bytte byttet jeg den fra srs'en til brekket. Da fant jeg ut at det var riktig pære å bytte, men da jeg satte srs-lampen inn igjen begynner den først å blinke og så lyse konstant! Dro til saab for å nulle feilen (gratis!). Unggutten som hadde nulla feilen sa den kom tilbake med en gang.
Så nå funker instrumentbelysningen og brekklampen, men srs'en har altså slått seg vrang! Har sjekka sikring nummer 7 under panseret, er den felles med retningsvisere (blinkerne)?
Vet ikke helt hva jeg skal gjøre med dette. FIkk et tips om å skru av puten (airbagen) og se om ledningen bak der hadde løsnet.
Har nok ikke råd til å sette den på verksted (student). HJelp mottas med stor takk.
Lagt inn: 15 jan 2007, 17:14
av KongerudN344
Det billigste og enkleste er å ta ut pæren. Da forsvinner i alle fall lyset. Men det smarteste er det jo selvfølgelig ikke. Men føler med deg i den økonomiske situasjonen, er liksom ikke noe alternativ med verksted
Ta ut puta og gå over kablene, dette er jo ting du kan gjøre sjøl

Lagt inn: 15 jan 2007, 18:11
av Saabfan
ja skal ta den ut og se, men er litt redd for å få puta rett i trynet!
Skal koble fra batteriet. Da begynner CE-lampa å lyse igjen

Lagt inn: 15 jan 2007, 20:48
av EdHunter N815
Saabfan skrev:ja skal ta den ut og se, men er litt redd for å få puta rett i trynet!
Skal koble fra batteriet. Da begynner CE-lampa å lyse igjen

Så lenge batteriet er utkoblet, er det ingen fare for at airbagen skal utløse seg.
Lagt inn: 16 jan 2007, 08:41
av Ingvar N629
Saabfan skrev:Noen som vet om noen skrothauger i nærheten av trondheim?
Øysand og Hommelvik.
Øysand: Har en del gamle Saaber, litt varierende hvor mye som er å ha da. Kjør til Klett og fortsett rett fram i rundkjøringa. Du får da snart skroten på venstre side (må ta av på avkjøringsrampe til høyre et stykke etter).
Hommelvik: Mer nyere biler, bedre utvalg og bedre kontroll (dvs at de stort sett vet hva ting koster også, så lenge det ikke er elektronikk, da kan du diskutere deg til å få det billig for ingen skroter vet hva sånt er) Kjør E6 nordover mot Narvik/stjørdal/værnes. Ta av ved.. tja er det Sveberg det står?? Nå ble jeg usikker, ser aldri på skilta oppover der. Er iaf samme avkjøringa som til Lidl, Sparkjøp osv, etter Stav gjestegård. Du skal da mot høyre etter avkjøringa hvis du kommer fra Trondheim.