Side 1 av 1
Bytte fra gasser til t16
Lagt inn: 05 nov 2007, 13:29
av kristianur N1169
Hei
Planlegger å bytte ut gassermotoren i min 87 900 med en t16-motor og trenger tips og råd. Det jeg lurer mest på er ledningsnett og bytte av dette. Om det går an å få tak i koplingsskjemaer som kan være til hjelp, om det er noen ting som kan være spesielt vanskelig med ledningsnettet, og om det generelt er noen utfordringer jeg burde være forberedt på.
Mvh
Re: Bytte fra gasser til t16
Lagt inn: 05 nov 2007, 18:01
av Surbotaab N369
kristianur skrev:Hei
Planlegger å bytte ut gassermotoren i min 87 900 med en t16-motor og trenger tips og råd. Det jeg lurer mest på er ledningsnett og bytte av dette. Om det går an å få tak i koplingsskjemaer som kan være til hjelp, om det er noen ting som kan være spesielt vanskelig med ledningsnettet, og om det generelt er noen utfordringer jeg burde være forberedt på.
Mvh
Hei.
Dette er bolt on... ledningsnettet til motor er skilt fra resten og fra LH-boksen som skal stå ved føttene til pass, kan du dra ledninger bak til bensinpumpe (OBS, du må også legge opp retur til tank, hvis du ikke har insprut fra før...) Du må også legge opp en ledning fra minus på coil til LH-boksen (denne går orginalt via sikringsboksen og inn på tværs av dashbordet). Ellers så må du legge opp en ny sikring i sikringsboksen til bensinpumpe, (matestrømmen til denne må du muligens også legge opp,, har du en trepolet kontakt under bremsepumpa di er det bare plug and play...) og du må koble deg inn på tenninga.... APC er også en fordel å montere, dette er også rimelig bolt on.... bare pass på å få tak i hele og fine ledningsnet, uten "interne" feil...
P.S Bensinpumpa skal ikke gå når du slår på tenninga, den starter ikke før LH boksen har fått tenningsignal

mange som sliter litt med det

Lagt inn: 05 nov 2007, 19:09
av Frode N073
hvis du ikkje har motor fra før så kjøp ein komplett bil. kan spara det for møye unødvendig arbeid.
T16 blei levert som både fulltrykkar og lavtrykksturbo. sistnevnte med Lucas innsprut.
ltt bilane e ganske så trivelige å kjøra med tanke på at du får ladetrykket litt før pga mitsubishi turbo kontra Garret som står på fulltrykkarane.
ein ltt e lett å gjør om te flt. har gjordt detta sjøl på min og900.
Lagt inn: 05 nov 2007, 20:45
av AndreasE N1216
sorry at jeg låner tråden litt, men lurer på hvor mye arbeid det skiller mellom å bytte motor sammen med girkasse kontra uten.
Lagt inn: 05 nov 2007, 22:21
av Børre N17
Det enkleste på og900 og 99/90 er alltid å ta ut kasse og motor som en enhet samme hva som skal byttes. Har alltid gjort det, og bare hørt snakk om noen får som ikke har gjort det, og det høres ut som et helv.... Å ta ut alt er egentlig ikke så vanskelig, har du gjort det før er det gjort på et par timer. Litt mer tid om ikke, og om det er en turbo (mer rør og slanger, men ikke mye).
Lagt inn: 06 nov 2007, 13:23
av kristianur N1169
Takk for det.. Kommer sikkert til å bli til god hjelp.
At det er mer lettvint å kjøpe komplett turbobil har jeg blitt fortalt før og jeg tviler ikke på at det stemmer. Men jeg har lyst til å ha turbomotor i 2-dørern min som er relativt strøken og om jeg skulle være så heldig å finne en sånn så har jeg neppe råd til den.
Lagt inn: 06 nov 2007, 13:35
av Edward N812
kristianur skrev:Takk for det.. Kommer sikkert til å bli til god hjelp.
At det er mer lettvint å kjøpe komplett turbobil har jeg blitt fortalt før og jeg tviler ikke på at det stemmer. Men jeg har lyst til å ha turbomotor i 2-dørern min som er relativt strøken og om jeg skulle være så heldig å finne en sånn så har jeg neppe råd til den.
det er mulig jeg misforsto Frode, men jeg tolka det som at han mente at du kjøper en komplett bil du flytter over alt fra. ikke en som du bytter ut den gamle med, og begynner å bruke

Lagt inn: 06 nov 2007, 13:42
av Eirik N396
Jeg tror nok det var det Frode mente ja! En komplett turbo-
delebil 
Lagt inn: 06 nov 2007, 13:44
av Ingvar N629
Edward N812 skrev:det er mulig jeg misforsto Frode, men jeg tolka det som at han mente at du kjøper en komplett bil du flytter over alt fra. ikke en som du bytter ut den gamle med, og begynner å bruke

Du misforsto nok ikke
Kjøp deg en komplett bil, kan være rusten og fæl, bare motoren og kassa er bra. Ei kasse i reserve er kjekt å ha, tro meg! Når du da er igang så kjøper du en M88 eller nyere, og flytter over understellet og får brekk bak og mye bedre bremser. Så kan du jo også vurdere å renovere motoren fra delebilen før du setter den inn i bilen din. Det er så mye mindre jobb å bytte kamkjede, drev og toppakning når motoren først er ute at det er bare å gjøre det. Du kan jo også vurdere å gå på en full overhaling når du først har motoren i biter, og bytte alt av lager. Og pakninga til oljepumpelokket, det er et vanlig lekkasjested, og det er ikke gøy å bytte det med motoren i bilen.
EDIT: Ser at du er ny her, velkommen skal du være! Når du skal til med en slik operasjon, så kan det lønne seg å melde seg inn i klubben her. Du får da en del rabattavtaler som er gull verdt når du skal handle deler, og du får tilgang til de lukkede forumene her, bl a prosjektforumet der du vil finne en del og900-prosjekter som omhandler motorbytter, trim og ombygging med mye bilder.

Lagt inn: 06 nov 2007, 16:42
av Frode N073
det va delebil eg meinte ja

Lagt inn: 06 nov 2007, 17:05
av kristianur N1169
Okay.. Da er vi enige.
Takk for alle tips
Prøvde å sende mail for å melde meg inn men jeg fikk aldri noe respons.