Side 1 av 1
justering av apc
Lagt inn: 19 apr 2004, 20:46
av paal
Til helga er bilen endelig tilbake fra verkstedet, har fått byttet ut begge hjulbuene bak, da disse var kraftig angrepet av rust. Så nå skal nye 16" superaero på og samtidig skal jeg prøve å få skrudd opp turbotrykket.
Har lest litt om dette og forstått det slik at F-poten styrer trykket, mens p-poten styrer luft(mengde?).... stemmer dette?
Bilen min, en 87-t8, er utstyrt med steg 3 fra speedparts(3" eksos, modifisert APC, trim60 turbo,luftfilter). Opptimalt skal dette kunne gi 200-220 hk og 370 nm.
Turboen skal tåle 1,5 bar, men tenkte å ikke overstige 1- 1,2 bar. Har for øyeblikket ikke trykkmåler utenom standard måler i instrumentpanelet.
Må jeg ha dette eller er det en annen måte å sjekke hvor høyt trykk jeg kjører på? Hva blir evt. antall hk ved 1,2 bar? Noen som veit?
Lagt inn: 19 apr 2004, 21:11
av Hjelle, N6
Vil sterkt anbefale deg å få målt trykket du har FØR du startar å justere trykket på eine eller andre måten.
Trykkmålar er berre anbefalt for at du skal vite kor høgt ladetrykket ditt er, du kan trygt gjere som meg, å kople til ein gradert målar berre for å sjekke kva trykket er når org. målar står på ein viss plass osv., men om du har planar om å lade meir enn normalt hadde eg nok foretrekt å kunne overvåke trykket heile tia, med å hatt ein fast installasjon.
Eg brukar berre å strekke slangen ut gjennom panseret, og inn vinduet, slik at eg kan kontrollmåle når det skulle passe meg.
Lagt inn: 19 apr 2004, 21:34
av Rune N35
Med F-poten justerer du hvor høyt maxtrykk du vil ha, med P-poten justerer du hvor fort du vil at trykket skal stige. Husk at P-poten er veldig følsom!
Og om du stiller den for lavt får du en veldig treg respons, stiller du den for høyt kan du få plutselige jojo-takter...
Lagt inn: 20 apr 2004, 09:05
av paal
OK - jeg kjører nå med 0,7 bar(er dette vanlig grunnladetrykk på T8?).
Turboresponsen er veldig bra slik jeg kjører nå, men vil responsen forandre seg hvis jeg stiller på F-poten?
Ellers takk for gode tips

Lagt inn: 20 apr 2004, 11:04
av macgeier
paal skrev:OK - jeg kjører nå med 0,7 bar(er dette vanlig grunnladetrykk på T8?).
Turboresponsen er veldig bra slik jeg kjører nå, men vil responsen forandre seg hvis jeg stiller på F-poten?
Ellers takk for gode tips

Hmmm....
Grunnladetrykket er trykket du får hvis du napper ut pluggen på APC`en eller kobler bort pluggen på solenoidventilen. Det vil si det trykket du får uten APC styring.
Hvis du har 0,7 bar i grunnladetrykk/grunnladd/baseboost så er dette for høyt i forhold til standard, uten å huske helt presist så skal grunnladetrykket ligge i området 0.35-0.45 bar. (Noen andre har vel en manual tilgjengelig). Enkelte mener at du bør ha 1/2 av ønsket makstrykk som grunnladetrykk, i ditt tilfelle bør du ha 1.4 bar som makstrykk.
Regner derimot med at du mener at du nå har 0.7 bar i makstrykk med APC innkoblet? Hvis dette er tilfelle vil du få en meget merkbar effekt på justering av F-poten og kjører kun på 98 oktan.
Lagt inn: 20 apr 2004, 11:45
av paal
Maks trykk med APC innkoblet er nå 0,7 bar. Da får jeg bare prøve meg frem med å stille F-poten og få skaffet en trykkmåler!
Takk igjen!
Lagt inn: 20 apr 2004, 14:00
av macgeier
paal skrev:Maks trykk med APC innkoblet er nå 0,7 bar. Da får jeg bare prøve meg frem med å stille F-poten og få skaffet en trykkmåler!
Takk igjen!
Lykke til
OBS. Husk å justere overtrykksbryteren innen du begynner, juster den til ett nivå (med sikkerhetsmargin) over det du ønsker som max ladetrykk. I motsatte fall vil du få deg en overaskelse hvis den aktiveres - motoren kuttes brått

For så å komme tilbake når trykket faller tilbake til nivå akseptert av trykkvakten

Lagt inn: 20 apr 2004, 16:22
av nilsu