Side 1 av 1

900T16 1990, dynamo lader under 2.200 omdr/min

Lagt inn: 18 mai 2004, 09:15
av Macgeier
Hei,
ladelampen startet med å småblunke idag.
Spenningen faller til rundt 10-11 volt på turtall over 2.200omdr/min.
Men på tomgang stiger spenningen over 13V......
Ble derfor litt kengurukjøring til jobben idag, ga gass for å få opp fart, rullet på tomgang for å lade, deretter opp i fart igjen. Kom helt fint frem til jobben (8-mil på e-18).

Byttet laderegulator i vinter så den bør være ok, noen vært borti lignende problem?

Bilen har tross alt gått 395.000 km, så hvis dynamoen synger på siste verset så er det vel ikke så rart?

Lagt inn: 18 mai 2004, 11:18
av Trond N47
Børstene på dynamoen sitter jo på ladereleet som er byttet, da spørs det
om dynamoen har gjort jobben sin. Brukte dynamoer koster ikke
allverden, kan godt skaffe deg en jeg. Årsmodell?

Lagt inn: 18 mai 2004, 12:49
av macgeier
Hei,
det er en 1990 modell 900S (lucas).

Skal sjekke ikveld for slitsje på børster. Da jeg byttet regulator i vinter så var den ene børsten mer slitt enn den andre. Mulig det er mer slitasjespor (grader eller lignede) som gjør at den spiser børster?

Lagt inn: 18 mai 2004, 17:36
av Macgeier
Tok av børstebroa, den ene børsten var litt mer slitt enn den andre (ca. 2mm), men det var masse igjen :razz:

Feilen derimot :-x , var at på den ene børsten hadde ledningen løsnet, børten datt av straks jeg løftet litt på den :x

Hadde heldigvis den gamle, og den virket når jeg trykket den opp når jeg skrudde til skruene. Varer sikkert til jeg får kjøpt en ny imorgen.