Side 1 av 2

Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 10:25
av superjonas7
Da fant jeg denne klubben og dette forumet! Noe positivt oppe i alt. Min 9-5, 2001 modell, bestemte seg plutselig for å få den berømmelige svikten, trass i oljeskift hver 5000 km og utbedret veivhusventilasjon. Selv om bilen har blitt tatt godt vare på av meg, har nok desverre tidligere eier vært litt mindre iherdig med oljeskiftene, og da er ikke Saab særlig villig til å ta det på garantien. Forståelig, men bittert.
Uansett, vann under broen. Mitt lokale Saabverksted er ikke interressert i motorenovasjon (uforsvarlig med så mye jobbtimer) , og anslår 50.000 + for motorbytte (!).
Det svenske firmaet Maptun Performance tilbyr seg å fikse det hele for 27.000 svenske kroner. Jeg fant dem på nett og har mailet med dem, de virker svært seriøse. Noen som har kjennskap til dette firmaet? Er de så seriøse som de virker? Og tilgi meg hvis dette er dumme spørsmål, jeg er skikkelig grønnskolling i "saab-kultur".
Kanskje noen har andre innspill og forslag, forresten, da hadde jeg satt skikkelig pris på det også.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 11:03
av Gunnar N326
Heisann! :D
For å ta spørsmålet først: JA! Maptun har et plettfritt rykte, så vidt jeg vet. Dersom du følger linken til høyre her, så finner du badde Maptun og flere til som har godt rykte i Saabmiljøet! :wink:
Så: Velkommen, og håper at selv om du har hatt litt uflaks nå, så vil du sikkert snart bli glad i Saaben igjen. :)
Det finnes også en fin sak litt langt oppe på siden, der står det "Søk"... Ypperlig til å finne info på forumet! :wink:

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 11:12
av be_foto N710
Gjør som Gunnar sier.

Kontakt TD Tuning som er norges forhandler av Map Tun produkter, eller speedparts. Det er to firmar som har gode kunskaper og ganske hyglige priser.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 11:27
av superjonas7
Gunnar N326 skrev:Det finnes også en fin sak litt langt oppe på siden, der står det "Søk"... Ypperlig til å finne info på forumet! :wink:
Jeg legger meg flat for den, ja. Tre dager før Saaben min fikk en uartig motorlyd røyk girkassa på familiens andre bil, en vw polo, så jeg har litt høy puls om dagen.
Mange takk for svar, da blir det sverigetur på meg før jul.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 11:29
av Kurt N597
Hei, og velkommen hit. Bra du fant oss! :)
Hva skjedde med motoren din? Håper du ikke har råder stikkende ut av blokka eller noe sånt?
En ting du kan dobbelsjekke med Maptun er om prisen du har fått er med moms, siden de oppgir priser uten moms på hjemmesiden sin.
Ellers så kan du jo oppgi hvor du bor i landet, sånn at hjelpsomme mennesker i nærheten kan få deg med i klubben og på lokaltreff. :)

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 11:38
av superjonas7
Kurt N597 skrev:Hva skjedde med motoren din? Håper du ikke har råder stikkende ut av blokka eller noe sånt?
En ting du kan dobbelsjekke med Maptun er om prisen du har fått er med moms, siden de oppgir priser uten moms på hjemmesiden sin.
Prisoverslaget jeg har fått er med moms.
Det som skjedde er at oljelampa blinket en gang. Kona mi, som kjørte bilen, stoppet motoren øyeblikkelig, sjekket oljenivå (som var helt fint) startet den igjen, og trass i "traktorlyd" kjørte hun forsiktig hjem (15 minutters tur). Hatt den inne på verksted og renset bunnpanna, byttet pakninger, men lyden blir ikke helt borte, og mitt lokale verksted mener at "toppen ser bra ut", ett eller annet er helt gærnt i selve blokka, så den bør byttes (registeret også, muligens). De virket ikke særlig keen på å gjøre noe mer arbeid på bilen, men var helt, 100% klare på at bilen er kjørbar trass i ulyden (som minner om vags ventiltikkelyd, på en måte) og at det (faktisk!) kun er på litt sikt jeg MÅ gjøre noe.
Takk for velkomsten på forumet, altså!

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 12:09
av Frode N073
sjekk med http://www.sdcc.se/" onclick="window.open(this.href);return false; om de kan ha ny motor te deg. så sleppe du å bruka tima på å renovera den gamle.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 12:24
av zero900t
Frode N073 skrev:sjekk med http://www.sdcc.se/" onclick="window.open(this.href);return false; om de kan ha ny motor te deg. så sleppe du å bruka tima på å renovera den gamle.
Der kjøpte fattern motoren sin fra når jeg havarerte 9-5en hans :roll:
Det tøffeste er da at den ble tollet inn som en vanlig 2.0t men han fikk en 2.0T :twisted: :mrgreen:

Mener saab i drammen tok 39000 med bytte av motor import osv. Dem fiksa ALT eneste fattern gjorde var å levere bilen også henta han den 3 uker seinere 8)
Så 50 lapper gørtes drøyt ut :roll: (ikke at 39 er no særlig bedre bare glad jeg ikke fikk den jeg :lol: )

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 12:28
av doo-kie
27000 er da ikke så ille for renovering av motor, regner med de putter inn litt snacks i stede for de org dritt stemplene osv.
hvis det er snakk om og levere bilen til dem. og de tar ut motor og renoverer den med ny innmat. Sikkert balansert også kanskje?
da er det jo MYE billigere enn å kjøpe noe brukt gammelt rask fra sdcc som man ikke vet noe om.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 12:43
av superjonas7
doo-kie skrev:27000 er da ikke så ille for renovering av motor, regner med de putter inn litt snacks i stede for de org dritt stemplene osv.
hvis det er snakk om og levere bilen til dem. og de tar ut motor og renoverer den med ny innmat. Sikkert balansert også kanskje?
da er det jo MYE billigere enn å kjøpe noe brukt gammelt rask fra sdcc som man ikke vet noe om.
Jeg er ikke i tvil om at det er en god deal, jeg var bare usikker på hvor seriøse de var. Ha ha, jeg kunne ha googlet litt eller søkt her på forumet, men sånnt tenker jeg ikke på når jeg er stressa.
27.000 svenskekroner blir 23.500 i norske, og vil si at jeg leverer inn bilen, de setter inn en nyrenovert blokk alt inkludert , og bilen er tilbake i mine hender 12 arbeidstimer senere. Hmm, jeg trenger visst hotell.

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 12:54
av doo-kie
ja det må da være en knall deal :D Hadde ikke giddet å kjøpt noe brukt motor værtfall.
Lykke til=) Kom gjerne med spec over hva slags deler de putter i den=)

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 13:18
av Tor N12
Hei og velkommen til forumet!!

Når du først er hos Maptun så kost på deg ny software til bilen også så skal du se at du smiler fra øre til øre når du kjører hjem igjen på tross av at du har lettet kontoen 8)

Hvor holder du til da?

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 08 des 2008, 23:53
av Gunnar N326
Tor N12 skrev:Hei og velkommen til forumet!!

Når du først er hos Maptun så kost på deg ny software til bilen også så skal du se at du smiler fra øre til øre når du kjører hjem igjen på tross av at du har lettet kontoen 8)
..... "will transform your car"... 8)
http://www.maptun.se/tuningGuide.php?ka ... storder=24" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit: Oj, nå ble det visst litt trimprat her, får håpe moderator ikke så dette.. :wink:

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 09 des 2008, 02:12
av ToreN1246
velkommen til forumet, og klubben:)
når du er hos maptun, så spør daniel om du kan få sitte på en tur i hans 93 aero:)
et skritt nærmere himmelen for deg det;)

Re: Oilsludge utbedring - Maptun

Lagt inn: 09 des 2008, 07:06
av Gunnar N1413
Obs obs!

Vær jævlig forsiktig og hør godt etter at det ikke blir værre, for da har du fort samme problemet som meg, RÅDEBANK!!!.
Om bilen min viewtopic.php?f=12&t=23229

Den prisen for fiks hos Maptune var hyggelig.