Side 1 av 1

oljelekasje? oppdatering

Lagt inn: 24 mai 2009, 22:22
av Toremann
etter å ha vært på langtur med saaben oppdaget jeg at den etterlot seg oljeflekker på den våte asfalten. prøvde å ta det på fingrene for å kjenne om det luktet olje. d luktet ingenting. Nå skal det nevnes at jeg brukte air condition hele tiden, men om det var kondens som dryppet ut, hvorfor så det ut som oljeflekker?

Vær så snill en eller annen å si at det dette er helt normalt, for hvis ikke ryker ferieplanene :cry: :cry:

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 24 mai 2009, 22:28
av Aleks_
Dette kan jo sjekkes rimelig enkelt. Ta en papp-plate å legg under bilen i garasjen etter å ha kjørt den ordenlig varm. Så lar du den stå, og neste gang du ser på det, så ikke flytt bilen, men legg deg ned å se, så ser du fort hvor det drypper, og kan vel skimte om det er olje eller noe annet som ligger igjen på pappen etterpå :)

Den har vel normalt med olje? Har ikke hørt om så mange tilfeller med oljelekasje på såpass ny motor.

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 28 mai 2009, 09:28
av Toremann
takk for tipset. skal prøve dette

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 28 mai 2009, 20:57
av Toremann
oljenivået har ikke minket.
bilde under er tatt bak høyre forhjul. er et litt dårlig bilde, men vannet som faller ned er de mørke flekkene. noen kjennere som klarer å se for seg om air condition ligger der?

Bilde

Da jeg startet bilen etter jobb og rygget bak lå det en damm på asfalten. dette smakte ikke olje å dråpene som datt på bakken var klar å minnet om vann. dermed er jeg 99.2 % sikker på at jeg ikke har oljelekaskje, men oljeflekkene på våt asfalt gjør meg 0.8 % usikker

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 28 mai 2009, 21:03
av haarstad
kondens fra ac derre.

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 28 mai 2009, 22:09
av doo-kie
er garantert vann fra ac`en. Ellers om det smaker søtt, da er det kjøleveske.

Re: oljelekasje?

Lagt inn: 29 mai 2009, 20:13
av Pål N526
sikker kondens, men en sikker kilde på vanneleak der mot torpedoveggen er varmekrana. Elendig kvalitet enkelte av de. smal sak å bytte. bare litt trangt 8)

Re: oljelekasje? oppdatering!

Lagt inn: 30 jul 2009, 22:59
av Toremann
som nevnt tidligere i tråden har jeg observert oljeflekker på våt asfalt og oljeflekker på min faste parkeringsplass.

har hatt bilen på bukk å sett under den. da fant jeg ut at det var oljedråper på undersiden av oljekjøleren. deretter tok jeg bilen til onkel saab-verksted, men der trodde de ikke at det var oljekjøleren som hadde lekasje. Servopumpa ligger like over oljekjøleren, og verkstedet har tidligere hatt erfaringer med at det er en gåen simmering i servopumpa som blåser motorolje gjennom servopumpa og fyller opp beholderen med servo-olje. Når det er fullt renner det ned langs oljekjøleren.

fikk tips om å ta motorvask og etter at det har tørket skulle jeg ta meg en kjøretur, for deretter å prøve å finne lekasjen.

spørsmål 1: har sett på oljepinnen at oljenivået har minsket litt, så dette høres ut som en logisk årsak. men jeg skjønner ikke hvorfor motorolje har forbindelse til servopumpa, siden det er egen beholder for servo-olje. noen som vil forklare?

spørsmål 2: Videre sa saab at om årsaken til lekasjen er gåen simmering må jeg ha ny servopumpe. De klarer ikke å montere sammen pumpa igjen om den demonteres for å skifte simmering. stemmer dette eller vil de bare tjene penger?

spørsmål 3: hva koster det for ny servopumpe?

spørsmål 4: vet dette blir et litt for generelt spørsmål, men bilen er gått 115 000 km og er det vanlig at en slik lekasje kan oppstå allerede?

Re: oljelekasje? oppdatering

Lagt inn: 26 mar 2010, 14:24
av gammelturboen
Slik reprasjon kan visst komme allerede ved 86500km og koster nøyaktig 7348kr (på 9-3SS) hos Saab i Tromsø. Det vet jeg, for den regninga har jeg i mailboksen. Solgte bilen imorges uten å vite om dette, så gikk på en lei smell her :)

God påske