Side 1 av 2

2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 09:52
av leirpytt
Hei hei folkens!

Har en 2000mod 9-5 2,0t automat som har en snodig feil som jeg ikke finner ut av.
Innimellom nekter den å starte, dvs når jeg vrir om nøkkelen så virker alt ok (sett i forbindelse med instrumenter o.l) men ingenting skjer i motorrommet. Startmotoren går ikke engang. Alt ifm motoren er bare dødt.
Det snodige er at bilen fungerer helt fint ellers. Når dette skjer så må jeg la den stå i alt fra 15-60min så starter den på første forsøk uten filing eller noe slikt som om ingenting har skjedd. Alt virker da normalt og ingen feilmeldinger er å få opp ved avlesing.
Dette skjer oftere og oftere og er utrolig irriterende. Saab i Tromsø har ingen anelse om hva det kan være da de ikke finner noen feilmeldinger samt at alt tilsynelatende er i orden når jeg er innom dem.

Er det noen som har noe forslag til hva som kan være galt, hva man kan sjekke, osv...
Hadde vært til svært stor hjelp! :)

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 09:53
av Paradigm N558
Kan det være selve tenningslåsen? :)

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 10:07
av leirpytt
Er det noen måte å sjekke om det er tenningslåsen på? Hadde denne løs for noen dager siden og bilen startet uproblematisk uten bruk av tenningslåsen. Måtte bare passe på å ha den "ringen" rundt tenningslåsen nært nøkkelen. Har byttet batteri på nøkkelen også.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 10:15
av Ingvar N629
Tipper girvelgerindikator. Neste gang den nekter så sjekk hvilket gir som indikeres i dashen, indikerer den ikke N eller P så nekter den å starte.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 13:53
av leirpytt
Skal sjekke for den indikatoren neste gang, da jeg ikke har sett etter det og heller ikke lagt merke til at den har vist feil.

I mellomtiden så har det skjedd noe nytt... Uvisst om denne saken har noe med startproblemene å gjøre.
Mens jeg kjørte i dag så kom check engine lyset på, den lille gule motoren og det nekter å gå bort.
Jeg merker ikke noe når jeg kjører så jeg vet ikke stort om det og Saab i Tromsø hadde ikke anledning til å ta den inn før på mandag. Er dette ett lys man tør å kjøre med på? Kan dette ha noe med at registeret høres ut som skruer i en miksmaster? Registeret ble byttet 3/7-04 på ca 92000km, nå har bilen gått 187000km. Vil det kunne være noen reklamasjonssak? Evt mot Saab eller forrige eier? Kjenner jeg blir svett av tanken på å bruke 20000kr på å bytte register på en bil som er verd 90000kr. :cry:

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 05 jun 2009, 19:52
av Ingvar N629
Lampa har ingenting med registerlyden å gjøre, men får du ikke ordnet registeret så må du ha ny motor etterhvert. 20k koster det ikke da men... For 20k så får du jo en motor uten oilsludgeproblemer, som det er tydelig at din har.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 06 jun 2009, 15:33
av leirpytt
Er det noen som vet noe mer om hva som normalt kan få check engine lyset til å lyse?

Når det gjelder registeret så fikk jeg vite at dette kom til å koste meg ca 19000kr +/- 1000kr. I tillegg fant jeg ut i dag at turboen lekker olje... Denne ble byttet for ca 45000km siden.... Ett problem kommer tydeligvis skjeldent alene.

Begynner å lure på om det kan være enklere og billigere å rett og slett bare bytte hele motorn.
Jeg har forsatt den feilen med at den leker død innimellom og jeg fikk sjekket at girindikatorn indikerer rett gir når den nekter å starte. Testet både P og N uten hell. Måtte kjøre konas bil i dag! En Peugeot 106... :shock:

Noen anbefalinger på hva man burde foreta seg videre? Skal innom Saab i Tromsø på mandag for å få sjekket etter feilmeldinger ifm check engine lyset.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 07 jun 2009, 00:20
av Trond N47
Det at bilen nekter å starte av og til, særlig med varm motor, tyder på periodisk feil på veivakselgiveren. Neste gang den nekter å starte tømmer du kalt vann på den (sitter nede på venstre framside av motoren under et lite blekk-deksel). Hvis bilen starter etter en kalddusj så må du bytte giveren. Enkel jobb, ukjent delepris.

Check Engine trenger ikke bety katastrofe. Hvis noen skal ha nærmere 20 lapper for å bytte registeret så er det regelrett ran. Du finner nok en billigere løsning.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 07 jun 2009, 00:33
av Ingvar N629
Trond N47 skrev:Det at bilen nekter å starte av og til, særlig med varm motor, tyder på periodisk feil på veivakselgiveren. Neste gang den nekter å starte tømmer du kalt vann på den (sitter nede på venstre framside av motoren under et lite blekk-deksel). Hvis bilen starter etter en kalddusj så må du bytte giveren. Enkel jobb, ukjent delepris.
Da hadde startmotoren gått...

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 07 jun 2009, 12:45
av noname
Sånn som du beskriv bilen din opplevde æ åsså min, og på min var det veivakselgiveren som var kaputt,hvis æ ikke huske mye feil så tok dem rundt 600,- på SP og rundt 1000,- på saab merkeverksted.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 08 jun 2009, 08:32
av Ingvar N629
noname skrev:Sånn som du beskriv bilen din opplevde æ åsså min, og på min var det veivakselgiveren som var kaputt,hvis æ ikke huske mye feil så tok dem rundt 600,- på SP og rundt 1000,- på saab merkeverksted.
Da hadde fortsatt starteren gått!

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 08 jun 2009, 08:45
av leirpytt
Har fått time hos Saab i dag kl 12.00 for avlesing av feilkoder, så jeg håper den kan gi svaret på hva som er galt. [-o<

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 08 jun 2009, 13:16
av leirpytt
Vel... Da var check engine lyset borte men hverken jeg eller Saab er noe klokere.
Fikk ikke nr på feilmeldingen, men den sa noe om at blandingsforholdet mellom bensin og luft var feil.
Saab mente at motorn fikk falskluft en plass men sprayet seg gjennom hele motorrommet med startgass uten at de kunne finne ut hvor den evt tok inn falskluft. Så alt de gjorde var å slette feilmeldingen og skrive ei pen regning.

Venter ennå i spenning på neste gang bilen leker død. Kan det tenkes at startmotoren er dårlig? Er det realistisk å tro at det er en mekanisk komponent som svikter, eller kan det være i det elektriske anlegget? Hvor går signalene fra tenningslåsen før de når startmotoren? Kan den/de komponentene i den rekken være defekte eller ustabile?

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 08 jun 2009, 22:03
av Ingvar N629
At startmotoren ikke går har da INGENTING med blandinga å gjøre. De burde forresten heller trykksette systemet enn å bruke startgass.

Såfremt girindikatoren er i orden så er det enten en elektrisk feil eller rett og slett gåent innslag på starteren. Kan være så enkelt som dårlig kontakt et sted.

Re: 2000mod 9-5 "leker" død innimellom.

Lagt inn: 09 jun 2009, 22:26
av leirpytt
Da var feilen lokalisert etter noe DIY feilsøking.

Det var riktig som tidligere nevnt girvelgerindikatoren, eller Neutral position switch eller Neutral saftey switch (kjært barn har mange navn) som er gåen. Så da er det bare å bytte. Enkelt å komme til var det også, fantastisk!

Men....
Saab skal ha ca 7000kr for delen pluss arbeid, noe som er å bli regelrett flådd. Ser at delen ligger til ca 300dollar pluss frakt fra USA, men undrer om det er noen som kan anbefale en nettbutikk en eller annen plass i verden som kan levere denne delen til en hyggelig pris samt er sikker å handle hos?