Side 1 av 1

sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 01 nov 2009, 23:17
av PlenKlipper
Hei!

Har hatt et lite problem med oljeforbruk i det siste. Det er også ekstremt mye røyk fra eksosen når bilen er kald.
Har vert hos en lokal saab forhandler, der de sa at det kanskje er turboen som er litt sliten. Og for en ny turbo ville de ha så mye som 14 000 lapper! har googlet litt å funnet diverse trimturboer til halvparten av prisen, og dette ser fristende ut.
Tror dere det vil hjelpe på oljeforbruket med en ny turbo, og vil bilen slutte med å lage tåke bak meg hver gang jeg starter bilen på kald motor? eller er dette å hive penger ut av vinduet?
Og til slutt kanskje det viktigste, vil jeg merke noe forskjell på motoreffekten med en ny sprekere turbo? :D

- takker for alle svar =)

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 00:12
av Aleks_
Det kan være sliten turbo ja, eller gåen toppakning.

Ikke glem at om du bytter til større turbo, du ha tilpasset programvare.
Om du kjører med en større/mer effektiv turbo vil den gi mer luft inn enn den gamle, og om du da kjører på samme programvare, vil bilen din da gå for mager, fordi den ikke pumper inn mer bensin.
Så om du finner ut at du vil ha større turbo, må du skaffe deg programvare som er tilpasset for motoren din med den turboen.

Speedparts selger forresten orginal-turbo til 5850,-. Med mindre du har Aero, da koster den 6350,-.

EDIT: Regner med det er 9-5 det er snakk om, med tanke på profilbildet ditt..

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 00:35
av EdHunter N815
Forbeholdt at det er turboen og ikke toppakningen som er gåen så vil det hjelpe 100% med ny turbo. Litt oljeforbruk har alltid en turbobil, men røyken vil i alle fall forsvinne helt. Penger ut vinduet er det da uansett ikke, for en sliten turbo vil ryke før eller siden, og da må den byttes umiddelbart. Du vil ikke oppleve et turbohavari, det er ikke noen behagelig opplevelse. Hvis din beskrivelse av røyken som tåke stemmer (og igjen, forbeholdt at det er turboen som er gåen), vil jeg tro den ikke har så lenge igjen å leve før den går heden.

Som Aleks sier, skal du ha større turbo må du også ha software. Du vil ikke merke noen som helst effektøkning av den uten, da trionic 7 (motorstyringen) søker å levere en gitt motoreffekt. Ladetrykket er dermed ikke konstant, det blir justert til det som gir den rette effekten. Aleks tar nok feil i at det vil være noen skadelig effekt av det dog, T7 overvåker forbrenningen til den minste detalj og vil justere hvis blandingsforholdet er feil. På eldre modeller vil man riktig nok kunne få slike problemer siden motorstyringen der ikke er like avansert. Husk også at en større turbin vil bruke lenger tid på å bygge opp trykk, så du vil få mer turbolag (lenger tid fra du trykker på pedalen til du har fullt ladetrykk).

Å begynne trimming med å kjøpe en større turbo er uansett å begynne i helt feil ende, en orginal en holder ganske mye mer enn orginal effekt, så du skal trimme mye før det lønner seg med noe annet. Skal du trimme bør du se over de forskjellige alternativene til leverandørene, det har ikke noe for seg å handle hardware som ikke passer til deres trimalternativer (spesialtilpasset trim vil du ikke vite prisen på). Det enkleste og sikkert også billigste er uansett å kjøpe komplett trimsats som inneholder både hardware og software.

At du vil merke litt mer futt av å ikke ha en turbo som sender fullt av olje inn i motoren din er en helt annen ting, olje brenner som kjent ikke like godt som bensin. :)

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 15:49
av Ingvar N629
Det kan jo godt være veivhusventilasjonen som gir deg røyk ved oppstart, så før du kaster den gamle turboen og kjøper ny, så er det lurt å skru av framrøret og kjenne på turbinen.

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 18:43
av oddi N108
Bah, glemte å lese innlegget fra edhunter, så da blir dette innlegget overflødig:)

mvh oddi

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 22:00
av Tor N12
Men så det er sagt.. om nå turboen din er utslitt så kan det alikevel være verd å kjøpe en bedre turbo. Aero-turboen (Mitsubishi TD04) holder MYYYYE bedre en den Garrett'n, og skulle du alikevel klare å slite ut en slik så er de også mye lettere å overhale med et bra resultat.

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 22:34
av PlenKlipper
takk for mange gode svar =)

veivhus er byttet i fjor, så tviler på at det er dette som er problemet.

EdHunter N815 skrev:Det enkleste og sikkert også billigste er uansett å kjøpe komplett trimsats som inneholder både hardware og software.
hvor kan jeg få tak i dette? =)

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 22:40
av EdHunter N815
PlenKlipper skrev:hvor kan jeg få tak i dette? =)
Det finnes mange leverandører av trim til Saab, blant annet klubbens sporsorer Hirsch, Maptun/TD Tuning og Speedparts (linker ute til høyre her).
Har du videre spørsmål om trim hører det hjemme på trimforumet, men du finner uansett det meste av informasjon på leverandørenes nettsider.

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 02 nov 2009, 22:41
av Paul N1176
PlenKlipper skrev:takk for mange gode svar =)

veivhus er byttet i fjor, så tviler på at det er dette som er problemet.

EdHunter N815 skrev:Det enkleste og sikkert også billigste er uansett å kjøpe komplett trimsats som inneholder både hardware og software.
hvor kan jeg få tak i dette? =)

se til høyre på siden.... NÅ! :D

Re: sliten motor, bytte turbo?

Lagt inn: 18 nov 2009, 19:58
av LN-8PV N1601
Jeg hadde noen ganger stygg farge på eksosen ved oppstart. Og etter noen få måneder/uker røyk turboen. Det ble det plutselig noen ekle skrape/rasle lyder og veldig dårlig effekt. Turbo er nå byttet og bilen går som en klokke igjen. Betalte ca 11.000,- for turbo og arbeid. Merker ikke noe særlig forskjell på effekten ved lavt turtall. Men på høyere turtall synes jeg det har blitt litt mer krefter.

Byttet også toppakning i sommer pga. en liten kjøleveske lekasje inn i en sylinder. Men dette gå mye hvitere eksos nesten hver gang jeg startet på kald motor.