Side 1 av 1

*LØST* 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 14 des 2011, 15:01
av PerH N1870
Sliter med en feil på TCS'n som kommer og går. Følgende skjer:
De fleste ganger når jeg setter på tenningen er alt greit. TCS lampa slukker når ABS pumpa har bygget opp trykk på akkumulatoren. Da er alt greit hele tiden mens jeg kjører og jeg får ingen "TCS" lys på dashbordet.
Men så er det en og annen gang når jeg setter på tenningen at TCS lampa ikke slukker. Når jeg da fortsetter med å starte bilen, fortsetter TCS lampa å lyse og bilen blir hard på gasspedalen og vil ikke gå på tomgang. Jeg forstår det er slik det skal være når systemet oppdager en feil på TCS-systemet.
Når først "TCS" lampa lyser hjelper det som regel ikke å slå tenninga av og på. Lampa lyser som regel like godt.
Men, det synes å hjelpe å ta av +polen på batteriet, vente ca 30 sek og så sette polen på igjen. Da er det som regel en god sjans for at bilen starter uten alarm #-o

Jeg mistenker to ting:
1. Et rele som ikke slår inn - dårlig kontaktflate
2. Dårlig jording

Så spør jeg hva dere mener om fenomenet og hvordan jeg bør gå frem i feilsøkingen. Jeg forstår at TCS releet sitter like ved ABS uniten.
Er et slikt rele standard hyllevare slik at jeg f.eks. kan kjøpe et nytt og finne ut om det er der feilen ligger. Kanskje jeg kan splitte releet og pusse litt på kontaktene ?
Hvis det er dårlig jording: Hor er TCS systemet jordet ? Noen som vet ?
Kan feilen skyldes noe helt annet :?:
Som sagt kommer ikke TCS lampa på når først bilen har startet uten feilmelding. TCS lampa lyser bare en og annen gang og kun når jeg setter på tenninga at feilen kommer eller ikke.
:D

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 15 des 2011, 00:53
av Tor N12
Veldig sjelden at det er så enkelt som relefeil!! Dumt å ta batteriterminalen for da sletter du jo feilkodene som kan hjelpe deg å stille rett diagnose ;)

Skal jeg tippe så tipper jeg at feilen ligger i sikkerhetsventilen, den som sitter på torpedoen. Du kan jo prøvebytte med den som sitter på innerskjermen (den som styrer avlastningsventilen) og se om det hjelper.

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 15 des 2011, 09:34
av PerH N1870
Tor N12 skrev:Veldig sjelden at det er så enkelt som relefeil!! Dumt å ta batteriterminalen for da sletter du jo feilkodene som kan hjelpe deg å stille rett diagnose ;)

Skal jeg tippe så tipper jeg at feilen ligger i sikkerhetsventilen, den som sitter på torpedoen. Du kan jo prøvebytte med den som sitter på innerskjermen (den som styrer avlastningsventilen) og se om det hjelper.
Nok en gang, takk for gode tips =D>
Først vil jeg vente til jeg får feilen igjen og få lest av feilkoden.
Er det slik at feilkoden blir lagret i hjernen (ECU ?) selv om bilen oppfører seg normalt ved neste startforsøk ?
Jeg minnes at jeg fikk ny ventil av deg for fire-fem år siden. Det var den gang jeg kjøpte bilen. Forrige eier ga den opp fordi bilen etter hvert endte opp i konstant TCS feil med Limp home modus på.
viewtopic.php?f=12&t=11568.
Det virker som det startet med en sporadisk feil den gang også og at det etter hvert utviklet seg til en permanent feil.
Kan vel tyde på at sikkerhetsventilen igjen er på vei til å ta kvelden.
For meg ser ventilen ut til å være en meget enkel magnetspole. Kanskje det bare er noe inni ventilen som henger litt av og til ?
Er sikkerhetsventilen mulig å få tak i og noen som har peiling på hvor mye den koster ?
:)

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 18 des 2011, 18:13
av PerH N1870
Så har jeg kommet et skritt videre. Har fått lånt en ISAT diagnose leser et par dager og får opp feil nr 53450 på ETS.
Det er, som Tor rett tipper, knyttet til sikkerhetsventilen på torpedoveggen.
Service boka anbefaler at en skal måle motstanden over ventilkontaktene og da skal en ha ca 30 ohm. Jeg har 29,2 ohm og tenker at ventlen er OK.
Har ennå ikke byttet ventilene rundt i håp om å bli litt klokere på om ikke feilen kan ligge en annen plass.
Service boka anbefaler at en sjekker sikring 15. Det har jeg jort og den er OK.
Så langt har jeg kommet.
Service boka anbefaler videre at en skal sjekke om det er spenningn frem til ventilen.
Hvis det er spenning frem til ventilen, skal en måle om det er forbindelse mellom kontakten til sikkerhetsvetilen og ETS ECU terminal nr. 35.
Siden jeg har en sporadisk feil så tviler jeg på at jeg har ledningsbrudd. Min mistanke går mot dårlig kontakt eller jord en plass.
Hvor er denne kretsen jordet mon tro :?:

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 18 des 2011, 22:21
av Hjelle, N6
Sidan du har ISAT tilgjengelig gjer som det står i verkstadhandboka, side 231.
53450 er jo for lite straum til sikkerheitsventilen, og det er en permanent feil. Hadde koden vore 33450 hadde den vore sporadisk.

Som du seier sjekk sikring 15, deretter skal du sjekke at ventilen arbeidar, det gjer du med å slå inn kode 551 på ISATen, då kan du høyre om den arbeidar.
Ellers er det som du seier å måle spenning i kontaktstykket som går fram til ventilen, der skal du ha 12V, mellom pinne 1 og 2.

Ventilen er jorda i G7, altså på på baksida av motoren på ei plate under innsugningsrøret. Ellers går jorda til ventilen via kontakthus H24-1, på torpedoveggen.

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 24 des 2011, 19:17
av PerH N1870
Har slått inn kode 551 og da skjer det ting i motorrommet. For meg høres det ut som spjeldhuset jobber. Vanskelig å si om ventilen jobber.
Får følgende svarkode: A8551, men vet ikke hva det betyr ?? Høres det ut som en bra svarkode ??
Videre har jeg sjekket sikring 15 - OK
Det er også 12V ved kontakten på ventilen.
Jeg plugger i ISAT diagnoseren rett som det er. Av og til viser den ingen feil og av og til viser den kode 53450 (33450) på ETS.
Så en annen pussig ting:
Noen ganger får jeg slettet koden og noen ganger får jeg ikke slettet den. Hva betyr det ?????
En annen snodig ting: Det virker som "Limp home" funksjonen har lettere for å komme på når bilen er varm enn når den er kald.
Her i går skjedde følgende: Kom hjem etter en tur hvor bilen var helt OK. Parkerte og slo av motoren. Ventet et havlt minutt og satte på tenninga "TCS" lyset kom på.
Starta bilen. "TCS" lampa lyste fortsatt og bilen starta i "Limp home" modus. Stoppet bilen og prøvde å slette kode 53450. Fikk ikke sletta kode 53450.
Lot bilen stå over natta. Fikk da sletta kode 53450 og bilen starta fint ??? Her er det "noe" som virkelig driver ap med meg....

Hjelle skriver at ventilen er jodet i G7 på ei plate på undersiden av innsugingsrøret, men jeg sliter litt med å finne G7.
Noen som har et bilde som viser G7 ? Har nemlig ikke komplett verkstedhåndbok.
Leser i verkstedhåndboka følgende om kode 53450 etter å ha sjekket sikring 15 og spenning etc:
"...Turn ignition on. Check voltage at ETS ECU terminal 35 (Brown/White wire). About one volt should be present if system is operational (safety valve energized). If system is deactivated (safety valve deenergized), zero volts should be present. Battery voltage may be present if system relay stayed energized."
Denne teksten er litt vel komplisert for meg.....
Betyr det at systemet er OK dersom jeg måler 1V på terminal 35 ?

Får forøvrig av og til feilkode (2)45772 på LH. Hva betyr det, og kan det ha en sammenheng med TCS feilen ??

Forøvrig ganske kjekt å ha tilgang på en ISAT. Skulle gjerne ha kjøpt en. Noen som vet om det er mulig å kjøpe en slik ??? :?:

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 25 des 2011, 15:02
av Hjelle, N6
Sik eg har forstått det er A8551 eit "svar" du får opp i displayet når du har tasta funksjonskode 551.
Du kan også sjekke spenninga på pinne 35 på ETS-boksa og jord men då må du ha break out boksa, for alt må visst være tilkopla. Når systemet jobbar (sikkerheitsventil aktivert) skal du ha 1V, når det ikkje er aktivt skal du få 0V.
Er alt det eg har nemnt då i orden anbefalar boka å bytte ETS-boks.
Les også informasjonen som står på side 264 i boka, om du ikkje har gjordt det, der står det mellom anna at jordpunkt G7 og det 24-polige kontakthuset på torpedoveggen er et vanlig problemområde på M91 og tidlige M92.
G7 er som sagt under innsugsrøret, finn dysene, og i det området (omtrent ved sylinder 2 og 3) vil du finne to samlingar med svarte, relativt tynne kablar. Det er jordpunkt G7.

(2)45772 er givaren til spjellhuset, koden du får set seg på full last.
Tast inn kode 279 med tenninga på, du skal få 80085 når du har full gass og 80000 med gasspedal ute.
Ellers kan du måle motstanden i kontakthuset, mellom pinne 1 og 3.
ca. 1100-1500 ohm skal du ha på full gass, 2600-3000 med gasspedalen ute. Er motstanden feil er det givaren som er problemet.
Du kan også måle spenning mellom pinne 1 og jord, den skal være 5V. Ellers kan du måle om du har bra jording i kontakthuset når tenninga av AV, pinne 2 er jordpunktet.

Edit: ISAT dukkar vel opp ifrå tid til anna som alt anna, kunne godt tenke meg en sjøl... :p

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 25 des 2011, 17:19
av PerH N1870
Er bytte av ETS boks rett frem ?
Det er snakk om M91 9000 2.3t med TCS.
Dersom jeg skulle søke på norske/svenske bilopphuggere så må jeg kanskje være spesifikk på delenummer ?
Når ETS boksen evt skal skiftes, må det da noe programmering til ?

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 25 des 2011, 17:35
av Tor N12
Ny boks må programeres inn og TCS må kalibreres. Ikke begynn med dette før du har lest igjennom verkstedboka ;)

Nyere sw er en fordel men samtidig så MÅ TCS fungere for at du skal få kalibrert systemet etter boks/sw-skifte.
Jobb videre med å finne feilkilden din du, er meget sjelden at det skyldes selve ETS-boksen og jo flere ting du skifter jo flere feilkilder kan du få.

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 25 des 2011, 20:43
av PerH N1870
Tor N12 skrev:Ny boks må programeres inn og TCS må kalibreres. Ikke begynn med dette før du har lest igjennom verkstedboka ;)

Nyere sw er en fordel men samtidig så MÅ TCS fungere for at du skal få kalibrert systemet etter boks/sw-skifte.
Jobb videre med å finne feilkilden din du, er meget sjelden at det skyldes selve ETS-boksen og jo flere ting du skifter jo flere feilkilder kan du få.
Å lete etter slike feil er en skikkelig utfordring. Ofte roter jeg det til for meg selv ved å "fikle" med for mange ting samtidig og lager en ny feil underveis. Så jeg tenker det er et godt råd å eliminere ulike teorier, en for en.
Jeg har dessverre ikke "Break-out boks" så jeg tenker at jeg sarter med å sjekke jording G7 og så kontakt M24.1
Deretter måler jeg motstand i ledningen fra ventilen til ETS boksen for å se om det kan være vakkelkontakt.
Må være nøye med å sette jord/kontakt godt tilbake for ikke å skape en feil der hvor det er i orden.
Jeg tenker stadig på at feilkoden sier at spenningen frem til ventilen er for lav. Jeg måler jo staadig vekk 12V ved kontakten til ventilen, men jeg har mistanke om at feilen er sporadisk så kanskje det er "nesten" ledningsbrudd fra sikring 15 og frem til kontakten. Går ledningen direkte fra sikringsboksen frem til kontakten eller går den via noe ?

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 26 des 2011, 02:07
av Hjelle, N6
Ifrå ventilen til ETS-boksa går ledninga direkte.
Mellom sikring og ventil går den gjennom so koplingspunkt sokalla "krimpar", det er J40 og J64. Det går også spenning ifrå J64 til H24 (24-poligt kontakthus) pinne 8, og jordninga går ifrå G7 via H24 pinne 20 til pinne 1 på ETC-boksa.

Men eg hadde som det er sagt tidligare lagt ned tid på å sjekke at G7 og aktuelle punkt i H24 er OK før eg gjer noko meir...

Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 03 jan 2012, 15:02
av PerH N1870
Nå er det en uke siden sist jeg fikk feilkode 53450 - lav spenning på bleed ventil og jeg begynner å få troen på at jeg har løst gåten :)
Jeg tar ikke seieren for gitt ennå så jeg lar det gå en uke til før jeg skriver "Løst" i overskriften.

Her er hva jeg tror årsaken til problemet var :
Nærmest ved en tilfeldighet så jeg litt nøyere på kontakten som forsyner bleed ventilen (den som kommer fra sikring 15). Det er en enkelt topolt kontakt med en låsebøyle.
Ved en tidligere anledning må kontakten ha blitt satt skeivt inn på ventilpolene slik at det ene kontaktpunktet inne i kontakten var blitt bøyd til side. Kontakten var med andre ord ikke satt riktig inn.
Dermed har det nok vært et svakt kontaktpunkt som med tiden bare har blitt dårligere og til slutt gitt vakkelkontakten og for stort spenningsfall.

Så er det bare å krysse fingrene og håpe at feilen er funnet. [-o<

*LØST* Re: 9000 M91 - Sporadisk feil på TCS

Lagt inn: 18 mar 2012, 21:24
av PerH N1870
PerH N1870 skrev:Nå er det en uke siden sist jeg fikk feilkode 53450 - lav spenning på bleed ventil og jeg begynner å få troen på at jeg har løst gåten :)
Jeg tar ikke seieren for gitt ennå så jeg lar det gå en uke til før jeg skriver "Løst" i overskriften.

Her er hva jeg tror årsaken til problemet var :
Nærmest ved en tilfeldighet så jeg litt nøyere på kontakten som forsyner bleed ventilen (den som kommer fra sikring 15). Det er en enkelt topolt kontakt med en låsebøyle.
Ved en tidligere anledning må kontakten ha blitt satt skeivt inn på ventilpolene slik at det ene kontaktpunktet inne i kontakten var blitt bøyd til side. Kontakten var med andre ord ikke satt riktig inn.
Dermed har det nok vært et svakt kontaktpunkt som med tiden bare har blitt dårligere og til slutt gitt vakkelkontakten og for stort spenningsfall.

Så er det bare å krysse fingrene og håpe at feilen er funnet. [-o<
Da har det gått vel og lenge uten av TCS lampa har kommet på med resultat at den har gått i Limp Home modus :D
Min konklusjon er at det var vakkelkontakten som beskrevet ovenfor. Underlig hvor ofte det er de enkle banale tingene og ikke de kompliserte og innfløkte :D