Side 1 av 1
Hjelp! girkassa røyk!
Lagt inn: 21 nov 2004, 13:19
av Eirik N396
i går røyk girkassa på min 900i -87. har i noen uker hatt problemer med at den smetter ut av 3.gir i tide og utide..

nå har det skjedd, som jeg har fryktet. plutelig hørtes det ut som om jeg hadde grus inni girkassen. og 5.gir var forsvunnet!

i tillegg var det nesten umulig å gire... på vei hjem låste den seg i tredje, og jeg får den ikke en gang i fri! jeg kan flytte spaken i fri, men bilen er fortsatt i gir. nå har jeg snakket med en som kan bytte girkassen for meg. tror ikke jeg skal prøve meg på det selv. det er jo verre enn å bytte motor jo! men jeg har et problem til, som kom for noen uker siden: når jeg rygger og trør inn clutchen så låser framhjula seg(jeg har brekket på bakhjula) har dette med girkassen å gjøre?
Lagt inn: 21 nov 2004, 13:53
av skilpaddaN287
Lagrene på kubbakselen faller ut. Når du rygger og trør inn clutchen bikker akselen opp og to gir går i inngrep samtidig slik at girkassen låses.
På min første 99 for femten år siden manglet jeg synkronisering på 3 gir. Det fulgte reservekasse med bilen. Etter å ha skrudd i tre dager fant jeg ut at reservekassa var slik som den du har nå

og da var da var det pån igjen

Lagt inn: 22 nov 2004, 11:15
av Erik N21
nå har jeg snakket med en som kan bytte girkassen for meg. tror ikke jeg skal prøve meg på det selv.
kjipt, men hvis du blir med og ser på når han skifter kasse for deg er du kvalifisert til å gjøre det selv neste gang. ikke veldig vanskelig, men du trenger sted og stå og noe til å heise ut motoren med.
Lagt inn: 22 nov 2004, 13:19
av alex_ander3@hotmail.com
beste hvis du tatt girkassa di er i hvertfall ikke å kjøre en meter.. Kjedelig når den låser seg..
Lagt inn: 22 nov 2004, 14:47
av Johnny
Hei!
tror ikke jeg skal prøve meg på det selv. det er jo verre enn å bytte motor jo!
Ikke helt riktig det, for når du bytter motor vil normalt gearkassen følge med når du tar den ut. Gearkassen på 99 og og900 er kombinert gearkasse og bunnpanne nemlig. Det ser vanskeligere ut enn det det egentlig er, men det er absolutt en fordel om man vet opp og ned på en skiftesnøkkel. Gjør du det, så kan du ta en tur til en butikk som selger bildeler og kjøpe Haynes reperasjonsbok. (Biltema ved Kvadrat på Forus f.eks.) Der står det forklart steg for steg hvordan man gjør, med bilder til og med

Kjører du Saaben din kvasst, så er det en fordel å være kompetent til å skifte gearkasse, de har med slik kjøring en tendens til å bli forbruksvare. Så hopp i det...!
PS: Blir du stående fast, er det alltid noen her du kan spørre til råds, vet du!
Mvh
Johnny