Side 1 av 1

Turboløs vinter?

Lagt inn: 13 des 2004, 02:26
av Mr. Gjest
hei..kjapt spørsmål..har en saab 9000 2,3T 1995model..turboen er ødelagt..venter på ny fra sverige..lurte da på om jeg kan koble ut alt som har med turbo å gjøre og kjøre den uten disse delen?hvordan vil bilen oppføre seg?er dette skadelig for motoren?

Lagt inn: 15 des 2004, 12:58
av Trond N47
Hva er det som er feil med turboen da? Hvis den ikke går rundt i det hele tatt ville jeg ikke tatt sjansen på å kjøre. Hvis den snurrer så kan du kople bort wastegate-staget. Da kommer mye av luften forbi turboen og du får aldri bygd opp trykket. Enkelt å få til, wastegate-staget sitter festet til undersiden av turboen med et lite klips. Fjern klipset og dra ned staget, så er wastegaten løs. Skader ingen ting.

Du kan prøve å legge turboen i dieselbad et par døgn, da løser oljeavleiringene seg opp og turboen blir som ny hvis du ikke har stor slakke på opplagringen.