Side 1 av 4
bilen "dør" med en gang! 900i -88
Lagt inn: 13 nov 2005, 14:07
av Eirik N396
min 900 har nettopp fått byttet toppakning(av en Saab-mekaniker jeg kjenner). og etter at jeg fikk den tilbake så har den ikke vært sitt gamle jeg. den har vært lite villig til å starte når motoren var kald. tror jeg har måttet la startmotoren svive i 5-6 sekunder før bilen startet. og når jeg da slapp nøkkelen, så har den "hostet" litt, ved lavt turtall(rundt 600), for så å ta seg opp, og være som den skal. nå har jeg nettopp justert tenninga, men fant ut at jeg skulle rense tomgangsregulatoren i går, da turtallet falt litt langt ned hver gang jeg slapp gassen. da jeg hadde renset den, så startet bilen som en drøm, og sveiv flottere enn noensinne, det vil si at turtallet stabiliserte seg rundt 900 med en gang jeg slapp gassen. men jeg brukte aldri bilen etter det, i går.
nå kommer mysteriet:
jeg skulle ut i dag, og flytte bilen, og da startet den - men det hørtes jo ut som om den sveiv på 3 sylindre! den ristet noe verre, og med en gang jeg slapp clutchen forsiktig ut, så stoppet den. jeg vett ikke hvor mange ganger jeg prøvde, uten nytte. motoren dauer kort tid etter at jeg har startet den. og det er umulig å flytte på bilen uten at den dauer. når jeg prøver å gi gass, så steg turtallet svært sakte oppover (litt ujevnt), og kom ikke lenger enn omtrent 3000, når gassen var i bånn. andre ganger da jeg prøvde å gi gass, så døde den bare med en gang.
jeg kan med det samme legge til at bilen har dratt litt merkelig rundt 3000rpm når jeg gir full gass på 1./2./3. og jeg har hatt inntrykk av at den har akselerert litt dårligere enn før den fikk ny toppakning.
noen som vet råd? takk til alle som gadd å lese

Lagt inn: 13 nov 2005, 16:49
av Paradigm N558
Ta en standard-service på den, bytt tennplugger, fordelerlogg, rotor.. peil motorolje og girolje, etterfyll eller bytt ut om nødvendig (husk oljefilteret og da)
Høres ellers ut som min bil ei stund, da var ene innsprøytningsdysa gåen, så bilen gikk som ei hore.. hehe.. men det ordna seg etter nye dyser..
Bare å ta ut alle dysene og start bilen, se hvordan spruten fra de ser ut..
Kjørte Saaben min 3 Km en gang på 1 (EN) plugg.. det er fantastisk!
Lagt inn: 13 nov 2005, 20:28
av Eirik N396
det viste seg at mine nye NGK-plugger (som ble satt i etter toppakningbytte) var helt svarte av sot!

så jeg satte bare i noen gamle jeg hadde, og da startet bilen helt fint!

men jeg lurer på hva som er galt, når de blir så raskt skitne! merkelig!

de har blitt helt tilsotet på under en måned!
Lagt inn: 13 nov 2005, 20:58
av Erik N21
... men nå er alt greitt????
Lagt inn: 13 nov 2005, 23:14
av Eirik N396
oisann. jeg tenkte å skrive melding til deg erik, og si at jeg fikk det til. men glemte det visst

ja, nå ser alt ut til å være greit. men det må jo være noe som ikke stemmer, når pluggene blir så fort skitne. så det må undersøkes nærmere!
men bilen virket ihvertfall grei da jeg satte i rene plugger. selv om det sikkert bare er et spørsmål om tid før det er likt igjen. jeg kan jo legge til at bilen hadde ganske lav tomgang, men jeg får prøve å stille den på nytt, og se om dette hjelper.
Lagt inn: 13 nov 2005, 23:20
av Pål N526
for feit blanding, eller så får du olje i blandinga..
Lagt inn: 13 nov 2005, 23:38
av Eirik N396
Datapaal N526 skrev:for feit blanding, eller så får du olje i blandinga..
fortell mer

jeg mener, hva skal jeg se nærmere på da?
Lagt inn: 14 nov 2005, 00:07
av Henrik N380
Skjæveland N396 skrev:Datapaal N526 skrev:for feit blanding, eller så får du olje i blandinga..
fortell mer

jeg mener, hva skal jeg se nærmere på da?
LMM?

Lagt inn: 14 nov 2005, 00:48
av Pål N526
jeg veit ikke om 900i har lmm, men shekk den hvis den har det... tror du har k-jet insprut jeg..
temp sensoren på insuget er også viktig.. hvis den gir feile verdier, så tror elektronikken at bilen er kald hele tiden eller omvendt.. kan du skrive litt mere info om hvilken type innsprøyt du har? om du har noe elektronikk på bilen?
Lagt inn: 14 nov 2005, 12:11
av Hjelle, N6
Skjæveland N396 skrev:det viste seg at mine nye NGK-plugger (som ble satt i etter toppakningbytte) var helt svarte av sot!
Om pluggane er tørre og er sota, då er det som enkete her seier tegn på at motoren går for feitt. Det kan bero på for mykje bensin, eller for lite luft.
Er pluggane derimot oljete, kan det bero på slitte stempelringar.
Din 8v-motor har K-Jet innsprøytning, og den har ei slags form for luftmengdemålar.
Ang. metoder for feilsøking ville eg fysst kontrollert temperaturgivaren, den skal ha ein motstand på 5800 ohm med 0 grader, 2600ohm ved 20 grader og 320ohm ved 80 grader. Mest aktuellt vil då være å varmkøyre bilen, for å deretter måle.
Ellers vil det då være å sjekke for luftlekasjer, ein klassikar er ventilen på lufttanken som sit i innerskjermen på passasjersida, nesten bak ved døra.
LMM kan også være syndaren, men so viudt eg veit må den berre prøvebyttast, men kan vel ikkje måle ut nokre verdiar av den på K-jet.
Lagt inn: 14 nov 2005, 13:54
av Eirik N396
Hjelle, N6 skrev:
Er pluggane derimot oljete, kan det bero på slitte stempelringar.
jeg er redd det hørtes mer beskrivende ut ja..

(hva sier du eliah, som har sett dem?) jeg får vel se på de enkle tingene som ble nevnt først, og ta det derfra da!
Lagt inn: 14 nov 2005, 13:58
av Hjelle, N6
Skjæveland N396 skrev:Hjelle, N6 skrev:Er pluggane derimot oljete, kan det bero på slitte stempelringar.
jeg er redd det hørtes mer beskrivende ut ja..

(hva sier du eliah, som har sett dem?) jeg får vel se på de enkle tingene som ble nevnt først, og ta det derfra da!
Ein kompresjonstest vil vel kunne gi deg svar på det.
Lagt inn: 14 nov 2005, 18:57
av Erik N21
... snakket med einar i dag, han sa du hadde en t-8 motor stående utenfor jobben hans (huff det må bli vått i regnet), er det ikke bare å kjøre med de "nye" pluggene og se om de også skitnes til, og så evt montere turbo-motor i stedet for å klusse med de andre greiene

...
Lagt inn: 14 nov 2005, 20:36
av Eirik N396
Erik N21 skrev:... snakket med einar i dag, han sa du hadde en t-8 motor stående utenfor jobben hans (huff det må bli vått i regnet), er det ikke bare å kjøre med de "nye" pluggene og se om de også skitnes til, og så evt montere turbo-motor i stedet for å klusse med de andre greiene

...
jo det stemmer jo..

får se hva det blir til! men jeg skal hente den motoren snarest!
EDIT: Hvem foretar komp.test? vanlige verksteder? hva ligger prisen omtrent på?
Lagt inn: 27 nov 2005, 13:46
av Eirik N396
siste nytt: jeg har ikke gjort så mye med dette, da det er midt i eksamenstida, og jeg har (desverre) andre ting å gjøre enn å skru saab.
men igår skjedde det igjen! jeg skulle starte bilen på kvelden. det gikk greit, og jeg rygget opp en liten bakke, for å få snu.. så satte jeg den i 1. og begynte å kjøre.. så kjørte jeg 5 meter, og motoren var plutselig iferd me å bli kvalt.. så jeg prøvde å slippe clutchen FORSIKTIG ut igjen, men det hjalp ikke. med EN gang motoren får bittelitt å dra på, så gir den opp. det foregikk akkurat som sist!
så idag reiste jeg for å hente den hjem, og tok med noen gamle plugger som jeg satte i. og de pluggene som var (gamle men) rene for to uker siden, var nå helt(!) tilgriset på enden. luktet bensin, og så oljete ut.. er det stempelringene?
