Side 1 av 1

Montere dempere

Lagt inn: 28 mar 2006, 18:15
av dart
Jeg har nå sugd til meg det som er å hente av informasjon her etter diverse søk på forumet. Jeg sitter enda igjen med diverse spørsmål og håper noen her kan svare meg, eller gi meg en GOD veiledning på bytting av dempere. Skal nå de nærmeste dagene skaffe meg dempere og fjærer fra speedparts som virker somd et beste alternativet til og900 min (90 mod).
Nå skal det sies at jeg har ingen garasje å mekke i, den er hjemme nordpå (bor i Oslo). Men har greit med verktøy, men desverre ingenting som går på luft. Vil det la seg gjøre å skifte demperne på en solfyllt dag utenfor huset? og hva bør jeg evt. se opp for?
Trodde det skulle være en enkel sak, bare tidkrevende, men det problemet med at bilstein demperen vrir seg kan se ut til å bli vanskelig.
Noen gode råd å hente her? eller gode veiledninger?

Lagt inn: 28 mar 2006, 18:25
av Ingvar N629
Det vanskeligste er å få av demperne foran, spesielt på venstre side. Enkleste måte å gjøre det på er å skjære vekk gummiforinga mellom karosseriet og demperen, for så å kappe med vinkelsliper. Da kan muttera sitte så mye den bare vil.

Når du skal sette på den nye er det kjekt å ha en liiiiiten skiftenøkkel i tillegg til fastnøkkelen som passer til muttera som skal på øverst på demperen, da det er TRANGT på venstre side.

Høyre er lett og bak tar det bare noen minutter.

Lagt inn: 28 mar 2006, 18:32
av Hjelle, N6
Er ikkje so lenge sidan dette var oppe; her er det som kom fram då:
http://www.saabturboclub.net/forum/viewtopic.php?t=8413

Gjentek gjerne det med muttarkløyvar for demparane bak, det trengs sikkert. Ang. festing av dempar på venstre side framme kan det være lurt å ha tilgjengelig ein nøkkel med skrallefunksjon om du ikkje har luft. Om det er Bilsteindemparar du skal ha må du også ha ein umbraconøkkel/-bits å holde imot med på toppen, huskar desverre ikkje dimensjon i farta.

Lagt inn: 28 mar 2006, 18:51
av dart
Skjære vekk gummiforingen mellom karosseriet og demperen? da regner jeg med det følger med nye foringer med de nye demperene? Ser egentlig motivasjonen forsvinner gradvis til dette her :) Kanskje ikke helt, men ser kjapt at jeg bør begynne med venstre demper.
Og kjenner jeg saaben min rett, så gir ikke den demperene opp med det første. Den er kjent for å kjempe til siste slutt for ting som i teorien skal gjøre den bedre.
Og mutterkløyveren skal benyttes på mutteren bak som demperen er festet i nede?

Fjærene er grei skuring, har lest meg frem og skiftet det på andre typer biler. Men demperene gir meg litt hodebry akkurat nå.

Lagt inn: 28 mar 2006, 19:04
av Hjelle, N6
Nuvel, høyres nok værre ut enn det er :D
Var med nye foringar til demparane på dei Bilstein Sport eg kjøpte hjå Speedparts, undersøk dette når du bestiller!
Når eg skifta var det ikkje nødvendig å skjere i foringane i det heile tatt, demparane slapp heilt eksemplarisk. Uansett som du skjer i foringane eller ei sørgar du for nye foringar, sjølv om du må kjøpe foringar ekstra kostar standardforingar ikkje stort hjå Speedparts.
Mutterkløyvaren brukar du i øvre innfestning, er ihvertfall dei (det er to små mutterar på dempartoppane originalt) som brukar å ruste. Nedre gir seg med litt vold og WD40 :D

Har du litt mekkeerfaring (og du skriv at du har skifta fjører før), so går nok dette fint. Om du er litt i stuss på alle finessene (reknar med du må skru meir på SAAB-en etterkvart) kan det være greit å kjøpe ei Haynesbok (kostar 2-300 på Biltema). Er ikkje alt som er like fornuftig i den boka, men har litt fine illustrasjonar som en kan kike på før en gyv laus på arbeidet.

Lagt inn: 28 mar 2006, 19:42
av dart
heh.. her kjøpt den Haynes boka. Den er mildt sagt litt vag på enkelte punkt, men helt grei som en guide.
Gleder meg mye til å få dette gjort, se hvordan bilen blir. Akkurat nå så "sagger" den litt bak , reddet saaben fra en dame som ikke hadde spes godt forhold til bilen.
Ser for meg mye bannskap og vold fremover.

Lagt inn: 28 mar 2006, 21:32
av Vangen N622
17, 19 nøkkel og en eller annen tommenøkkel med kopper osv, forlenger med bøyelig ledd til skralla, WD-40 og god tid så får du det til. Jeg trengte ikke å knø med noen av mutterene på min -88 og900. Skiftnøkkel på toppen av demperen å skrø løs på bakerste dempere så går det fint. Ha en del jekker tilgjengelig også (2-3). Jeg trodde det skulle bli en kjempe operasjon da jeg skifta till 40/40 fjøre og koni dempere i helga, men det gikk som smurt. ;) Lykke til!

Lagt inn: 28 mar 2006, 22:17
av dart
Høres bra ut. Få bare håpe bilsteindemperene er like medgjørelig som konidemperene :)

Lagt inn: 29 mar 2006, 07:16
av Vangen N622
dart skrev:Høres bra ut. Få bare håpe bilsteindemperene er like medgjørelig som konidemperene :)
Det er helt greit å montere. Det er å ta av det gamle som kan være vanskelig. ;)