Side 1 av 1
Saaben begynner å bruke en del bensin!
Lagt inn: 22 aug 2006, 21:34
av Magnus N608
Hva han jeg eventuelt bytte, rengjøre osv, for og få forbruket ned?
takk for alle tips og triks

Lagt inn: 22 aug 2006, 21:37
av Morten N88
Først og fremst skifte plugger om luftfilter dersom det er lenge siden sist,deretter gå over vakumslanger å skjekke at de er hele.
Lagt inn: 22 aug 2006, 21:39
av Magnus N608
plugger og filter er nytt!
alle slanger er på

Lagt inn: 23 aug 2006, 16:33
av Magnus N592
Hjelper å holde seg unna lyskryss-dueller også....

Lagt inn: 23 aug 2006, 17:09
av ut218
Kan hende sjekke at du har nok olje i girkassa, og kanskje også ett oljeskift med helsyntetisk olje til motoren...
Lagt inn: 23 aug 2006, 20:08
av knut N458
Sjekke tenning

Lagt inn: 23 aug 2006, 21:31
av kevin86
knut skrev:Sjekke tenning

Hvordan får man gjort det?

Lagt inn: 23 aug 2006, 21:36
av Eirik N396
Du kjøper enten en lampe til dette formål av en bilrekvisitaforhandler(billig og greit), eller får et verksted til å ta jobben
Lampen kobles innpå batteriet, og rundt en av tennkablene(for induksjon antar jeg). Med lampen skal du lyse nedi en luke i dekselet over svinghjulet. Da skal det være mulig å tyde et tall. Det er fortenningen. (Noen må sitte inni bilen samtidig, og holde motoren på oppgitt turtall). Om dette tallet ikke stemmer, må du vri litt på fordeleren. (Det er ihvertfall måten på 900. Vet ikke hvordan det er med DI, dersom du Kevin har det..?) Det var kortversjonen

Lagt inn: 23 aug 2006, 21:46
av kevin86
Eirik N396 skrev:Du kjøper enten en lampe til dette formål av en bilrekvisitaforhandler(billig og greit), eller får et verksted til å ta jobben
Lampen kobles innpå batteriet, og rundt en av tennkablene(for induksjon antar jeg). Med lampen skal du lyse nedi en luke i dekselet over svinghjulet. Da skal det være mulig å tyde et tall. Det er fortenningen. (Noen må sitte inni bilen samtidig, og holde motoren på oppgitt turtall). Om dette tallet ikke stemmer, må du vri litt på fordeleren. (Det er ihvertfall måten på 900. Vet ikke hvordan det er med DI, dersom du Kevin har det..?) Det var kortversjonen

Hmm, tror jeg skal høre med SP om jeg kan få pris på det og registerkjede.
eventuelt om noen har lyst til å gjøre det for en grei pris? Holder til i ski

Lagt inn: 23 aug 2006, 22:42
av knut N458
kevin86 skrev:knut skrev:Sjekke tenning

Hvordan får man gjort det?

Bare for å presisere: Har en EZK-tenning med bankesensor skal og kan denne ikke justeres. Dette gjelder OG900 16i fra 1986-1994.
På andre OG900 gjøres dette på vanlig måte og en trenger en tenningslampe som en får rimelig på Biltema.
-Kople lampen til + og - på batteriet.
-Sett tenningslampens induksjonsspole over tennpluggledningen til sylinder 1. (Det er sylinderen nærmest torpedoveggen)
-Ta av vakumslangen til fordeleren
-Start motoren og la den gå på tomgang. Lampen begynner å blinke.
-Pek lampen mot åpningen på toppen like bak clutchhuset. Du vil da se at en av strekene på svinghjulet du ser gjennom åpningen stemmer overens med et fast strek på clutchhuset og kan følgelig lese av fortenninga. På T16 skal den være 16 grader. På 16i 14 grader.
Er tenningen for lav blir bensinforbruket høyt. Er den for høy får du lett banking.
Tenningen justeres ved å rotere fordeleren forsiktig. Denne er låst med en 13mm bolt som da løsnes litt før justering.
Lagt inn: 24 aug 2006, 03:12
av Vangen N622
I instruksjonsboka til biln min står det 18 f.ø.d alle bortsett ifra 900i med kat. og turbo8 som skal ha 20 f.ø.d og turbo16 som skal ha 16 f.ø.d.
Lagt inn: 24 aug 2006, 07:50
av knut N458
Vangen N622 skrev:I instruksjonsboka til biln min står det 18 f.ø.d alle bortsett ifra 900i med kat. og turbo8 som skal ha 20 f.ø.d og turbo16 som skal ha 16 f.ø.d.
Jeg skal ikke protestere på det

Jeg hentet tallene fra Bentley som bare dekker USA-biler. Mulig at det er LPT som skal ha 14 grader?
Lagt inn: 24 aug 2006, 08:27
av Vangen N622
Kan være, men alikevel syntes jeg bilen min ble gal etter at den ble stillt til 20 f.ø.d, vet ikke hva den stod på.

Lagt inn: 24 aug 2006, 09:21
av Petter 900 T
På k-jet kan det være mye feil...
Kaldstartventil, eller start-dyse, eller dysene.
Er pluggene "våte" eller sorte?
Petter
Lagt inn: 24 aug 2006, 09:27
av Vangen N622
Petter 900 T skrev:På k-jet kan det være mye feil...
Kaldstartventil, eller start-dyse, eller dysene.
Er pluggene "våte" eller sorte?
Petter
Sist jeg sjekket de/byttet plugger hvar de gamle hvit og det virket som at de hadde litt mager blanding, tenkte det var i tråd med økning av turbotrykk. Men k-jetten kan være helt idiot for alt jeg vet, stoler ikke på den
