Side 1 av 1
Hvilken olje er best til bilen min?
Lagt inn: 10 sep 2007, 21:52
av Pasient N657
Jeg har en 96 9000 som er chippet med Steg 1 fra SP. Motoren er en 2.0i 16v som tidligere var lavtrykksturbo.
Og det jeg lurer på er hvilken olje jeg burde fylle på motor og girkasse. Og hva med oljefilter, holder det med saab orginalt eller har dere noen andre lure tips der?
Takker for svar

Lagt inn: 10 sep 2007, 22:34
av Ola Pituetten N703
Olje filter ,kan du bestille hos speedparts kr 45.- billigst i norge hvis ikke du har andre gode betingelser på jobb/hos venner. Olje Mobil 1,castrols oljer er bra.Saab selger også olje.Det spørs hvor mye du vil betale for blodet som skal renne i årene. Pr i dag kjører jeg castrol helsyntetisk på min 9-3T SE.2002 Og på 900 s har jeg fylt av Felleskjøpets helsyntetiske 5-40w olje til kr 779 for 10 liter ,meget billig.Selges også i 4 liters.Denne oljen er produsert av Statoil.Håper du har fått utfyllende svar.
Lagt inn: 10 sep 2007, 22:40
av Ingvar N629
Det står da i instruksjonsboka! Må være verdens minst leste bok...
Like viktig er det å bytte ofte nok, jeg bytter alltid minst hver 10 000 km.
Lagt inn: 10 sep 2007, 22:49
av Brede N979
Ville anbefalt og kjøpt det som leveras av GM, når det kommer til olje og filtere uten at jeg sier at de andre produktene ikke funker. Det store flertall av de jeg omgås har aldri bruk noe annet og har heller aldri hatt problemer rundt dette. Ser ikke poenget i og leite etter billigere alternativer når det som oftest er snakk en hundrelapp eller 2 som da garanterer deg kvalitet

Lagt inn: 11 sep 2007, 00:00
av Johan N828
Elf oljen som Speedparts er ypperlig. Med medlems rabatt er den også i samme pris som Biltemas suppe

Lagt inn: 11 sep 2007, 08:53
av Macgeier
Jeg har kjørt med "billig" halvsyntetisk olje i alle år, Bilextra, mekonomen etc. Har brukt Biltema halvsyntetisk de siste 3 årene + Biltema oljefilter.
Motoren har nå gått 506.000km. Det viktigste er at du bytter olje ofte, minimum hver 10.000km.
OG900sT16 - Lavtrykksturbo - oppgradert til fulltrykker++, 1.2bar.
Lagt inn: 11 sep 2007, 11:32
av matrox N522
Macgeier skrev:Motoren har nå gått 506.000km.
Snart innkjørt

Lagt inn: 11 sep 2007, 18:40
av Pasient N657
Jeg vet jo sånn ca hvilken olje bilen skal ha. Kunne jo selfølgelig fylt på felleskjøpet olje til 40 kroner litern eller noe sånt.
MEN.
Jeg lurte på hvilken olje som var BEST for motoren, gav best smøring, ytelse osv osv
Pris er (nesten) ikke viktig..
Edit: Nå i ettertid så ser jeg jo at første posten var någet dårlig formulert. Skulle kanskje ha poengtert at jeg var ute etter en olje som var hakket over det de selger på felleskjøpet om dere skjønner.
Lagt inn: 11 sep 2007, 21:36
av EdHunter N815
Prøv å søke litt pasient, motoroljer til Saab er diskutert opp, ned, baklengs og i mente

Lagt inn: 12 sep 2007, 08:15
av Ingvar N629
Det som er best for din motor er en olje med den viskositet og de spesifikasjoner som står i instruksjonsboka! Skal du bruke enda mer penger på olje, så bytt oftere!
Lagt inn: 12 sep 2007, 08:47
av KongerudN344
Ingvar N629 skrev:Det som er best for din motor er en olje med den viskositet og de spesifikasjoner som står i instruksjonsboka! Skal du bruke enda mer penger på olje, så bytt oftere!
Riktig, dersom du har veldig god tid kan du sette deg ned å lese litt om de forskjellige oljene på nettet. Er masse spesifikasjoner som standardiserte. Så da ser man litt forskjellig på tilsetningsstoffer osv.
Jeg personlig har kjørt mye på landbruksolje, kjøper store fat med turbodieselolje. Og den har fungert helt ypperlig. Når den da koster 40 kr/lit i tillegg så

Lagt inn: 12 sep 2007, 15:29
av Morti
Det er nok like mange meninger om hva slags olje man bør bruke som det fins oljetyper\merker, men jeg kjører kun Agip 10-60 racing på øsa mi.. aldri hatt noe trøbbel med motor!

Lagt inn: 14 sep 2007, 08:27
av Macgeier
Olje er et "farlig" tema, som diskuteres opp og ned i mente.
Dyre oljer er nødvendigvis ikke bedre enn billige oljer, du betaler ofte for logon på flaska. Høyt profilerte merker med et gigantisk markedsføringsbudsjett må hente inn penger ett sted for å dekke reklame utgiftene, hvem betaler gildet, jo du
Et eksempel: både Biltema og Felleskjøpet selger billig olje, og vipps så viser det seg at det er samme olje og at det er olje fra Statoil. Billig ja, men bra og anerkjent olje
http://www.mc24.no/article.php?articleI ... goryID=110
http://www.lrforum.com/forum/index.php?showtopic=7113
Lagt inn: 14 sep 2007, 08:34
av Macgeier
Når det gjelder tråder om olje, sjekk denne, mye interessant:
http://www.bilforumet.no/teknisk/8734-q ... rolje.html