Side 1 av 1

Fjerne trim?

Lagt inn: 10 mar 2010, 14:35
av hml
Hei!

Jeg kikker på en Saab 9-5 som jeg vurderer å kjøpe.
Selger opplyser at den er chippet, med en økning på 25 hester, dette er ikke innmeldt til tollvesenet.

Selv om jeg er klar over at sjansen for å bli tatt er liten, så ønsker jeg å ha alt i orden.

Er det dyrt/mulig for meg å evt. få "chippet" den tilbake til originalstand? Er ikke så viktig for meg med de ekstra hestene (banner vel i kirken nå, på et turboforum.. :). Ser at det er ganske dyrt å skulle betale avgiftene til staten.

Det er forøvrig Hirsch som har tunet.

Takker for svar!

Re: Fjerne trim?

Lagt inn: 10 mar 2010, 14:48
av Paul N1176
også er det vel ikke dem med 25 hester for mye som biltilsynet er ute etter å ta heller da. er vel heller de som som tar steget ett par / tre hakk videre.... og som Daniel sier så skal det veldig godt gjøres om de skal klare å bevise att bilen faktisk er trimmet med bare 25 hester effektøkning..

Re: Fjerne trim?

Lagt inn: 10 mar 2010, 15:30
av Ingvar N629
Hei!

Innenfor 15 % effektøkning kreves det i følge tollvesenet ikke inn avgifter. Skulle du likevel ønske å tilbakestille bilen til original så er det en smal sak.

Dette er vel forøvrig et spørsmål om trim, som vi har egen forumdel for. :wink:

Re: Fjerne trim?

Lagt inn: 10 mar 2010, 15:48
av hml
Takker for mange svar!

Sorry feil seksjon...

1. Ang. det med at tollvesenet ikke krever avgift for under 15%, er det noe kilder som kan vises til her, eller er det bare snakk om sånn det blir i praksis?

2. Dersom jeg likevel ønsker å gå tilbake til original, er det da kun snakk om å fjerne en ekstra chip som Hirsch har lagt inn, eller er det en originalchip som fortsatt står i som må tilbakestilles?

Re: Fjerne trim?

Lagt inn: 10 mar 2010, 15:55
av Ingvar N629
1. Det skal visst være interne retningslinjer for dette utan at jeg har annet å støtte meg på enn det jeg har fått (muntlig) fra tollvesenet.

2. Det er en del år siden det var snakk om chip, i alle fall fra seriøse aktører, i dag så legges det inn nye data i motorens styreenhet og det er dermed ikke et fysisk inngrep men en programmeringssak.


EDIT: At tollvesenet ikke krever inn avgiften betyr ikke at trim er lovlig før du har vært hos Biltilsynet og fått dette godkjent. Du riskerer imidlertid ikke annet enn mangellapp da det ikke finnes sanksjonsmuligheter i dagens lovverk. Mangellappen forutsetter likevel at de finner ut at bilen er trimmet, og den muligheten ser jeg på som rent teoretisk. Hirsch leverer uansett trimprogram som er godkjent mtp avgass, så å godkjenne skal ikke være umulig.

EDIT 2: Jeg henger på låsen her, du har vel fått svar bra nok. Minner for framtiden om at trimprat skal tas i riktig forumdel. :wink: