Side 1 av 2

Hva er den beste Saaben?

Lagt inn: 26 feb 2006, 18:57
av Mats Erik Aasegg
Hvis man summerer alle positive og negative med alle bilene Saab har laget,hvilken bil er best?
Tenker da på utseende,komfort,driftsikkerhet,sikkerhet,motor/prestanda,trim-vennlighet osv.
Selv er jeg redd for at svaret er 9000...... :D Er ikke det en tankevekker?Iogmed at det var et samarbeidsprosjekt mellom Alfa,fiat,lancia og P.605???????

Hadde 9-5 kun blitt levert med TID-motorer så hadde den blitt min vinner!Litt for mange som rammes av Oil-sludge desverre,selv og i mange tilfeller er mangelen på service fra eierne som er årsaken.
Men hvor ble det av den gamle gode motoren fra Saab?Det var jo den som var varemerket til Saab tidligere....bunnsolid med enormt potensiale 8)

Re: Hva er den beste Saaben?

Lagt inn: 26 feb 2006, 20:36
av Henrik N449
Mats Erik Aasegg skrev: Men hvor ble det av den gamle gode motoren fra Saab?Det var jo den som var varemerket til Saab tidligere....bunnsolid med enormt potensiale 8)
muligens den forsavnt sammen med nye kravene til avgass utslipp?
Men jeg skjønner godt hva du mener...!

jeg tenkte også 9000 først, når jeg leste spørsmålet.
Men så nevnte du at det er jo en slags samarbeidsbil,
eneste saaben uten tenningslåsen mellom setene :S

jeg vil våge å si at og900 er den beste saaben!
har liksom fått inntrykket av at det er den klassiske saaben,
og at det er og900 som på en måte kjennetegner saab.
Men nå var jo faktisk spørsmålet om hvilken saab som var "best" da:P

Lagt inn: 26 feb 2006, 21:25
av Petter 900 T
Er vel ikke noe å lure på, 9000 er vinneren min iallefall!

Gamle CC'er er mye bil for pengene, CS/E er dyrere, men ser nyere ut.

Finnes med et knippe bra motorer, meget høy comfort, billig å holde i orden!!

og 900 er ikke dårlig, men som bruksbil er 9000 uslåelig!

en "ny" 9-5 er jo bra, men koster greit med penger...

Petter

Lagt inn: 26 feb 2006, 22:07
av lie_N509
Min stemme går til 9-3ss. Utrolig lekker i aero-drakt, sikker, først og fremst VELKJØRENDE originalt. Derimot er det kanskje litt tidlig å si noe om driftssikkerhet osv da den er såpass ny. Stort pluss at den ikke har oil-sludge-problem.

Lagt inn: 26 feb 2006, 23:26
av Eirik N396
jeg kan ikke svare, for meg virker spørsmålet egentlig umulig å besvare, å kommer heeelt an på hva en vektlegger. vanskelig å sammenligne en trofast 99/900 med en helt ny 9-3/9-5 liksom :roll: :)

Lagt inn: 26 feb 2006, 23:38
av Vangen N622
Må si at jeg går for min og900, kostet ingenting og starter alltid :)

Lagt inn: 26 feb 2006, 23:49
av saabanders
Min favoritt er og900turbo16. Den siste ekte Saaben. Slitesterk, driftssikker, enkel å reparere, (relativt) billig i drift, bra kjøreegenskaper, går bra nok, og jeg synst den ser bra ut. Selv om jeg snart er voksen, er det fremdeles gøy å gire ned i 3. og kjøre forbi...

Anders

Re: Hva er den beste Saaben?

Lagt inn: 27 feb 2006, 00:56
av Gunnar N326
[quote="Mats Erik Aasegg"]Hvis man summerer alle positive og negative med alle bilene Saab har laget,hvilken bil er best?
Tenker da på utseende,komfort,driftsikkerhet,sikkerhet,motor/prestanda,trim-vennlighet osv.
Selv er jeg redd for at svaret er 9000...... :D Er ikke det en tankevekker?Iogmed at det var et samarbeidsprosjekt mellom Alfa,fiat,lancia og P.605??????

Det er IKKE noe Peugot 605 i samarbeidet som endte med Saab 9000! :x :roll: :!: Samarbeidet var mellom Saab, Fiat og Alfa Romeo, som var statseid ved begynnelsen på prosjektet, dersom jeg husker riktig. Halvveis blir Alfa solgt til Fiat, og må begynne om igjen, de hadde opprinnelig tenkt å bygge med bahjulsdrift, men Fiat, som ny eier, viste hvem som var sjefen, og ga beskjed om at det ble for dyrt, Alfa fikk bygge forhjulsdrift som de andre.(Høres det ut som en lederstil vi kjenner? :wink: ) Lancia var allerede eid av Fiat, og med som en del av Fiat konsernet. P****ot hadde heldigvis ingenting med dette å gjøre! Herregud, det skulle tatt seg ut, svensker, italienere OG franskmenn :shock:
9000 modellen skiller seg ut blandt disse, etter sigende er ikke engang de platene som ligner like, svensken har tykkere gods! 8)
9000 er nok den største suksessen til Saab, og min favoritt, men 900 er mere Saab`sk, og er nok den flest kjenner igjen som typisk Saab...
Neimen om jeg vet hvem som er "all time high" :-k

Lagt inn: 27 feb 2006, 09:29
av Ole-P-N154
Det refereres til dette oil-sludge problemet, og at dette er så stort. Er det noen som vet hvor mange biler som er "rammet"? Og hva utgjør det i %. "Alle" kjenner jo noen, eller vet om noen som har dette problemet. Kan det tenkes at "alle" vet om samme bil!?! Jeg kjenner nemlig ingen!

Når dette er sagt, jeg har vært og er veldig fornøyd med 9-5. Har også 9-3, og har hatt og900 aero. Ingen tvil om at 9-5 er den beste bilen av disse tre.

Lagt inn: 27 feb 2006, 10:05
av Jørgen N237
Eneste jeg kjenner med oil sludge problemet er otto her på forumet.. Andre er bare folk jeg har hørt om.. Selv vil jeg si at 9000 er den beste saaben, men er langt fra sikker.. Har ikke mye erfaring, velger utifra hva jeg har lest og de jeg har prøvd har jo stort sett vært orginal..

Lagt inn: 27 feb 2006, 11:52
av Henrik N380
Tror jeg har Hjelle i ryggen (med kniv i hånden!?!?) når jeg sier at 9-2X er det fineste Saaben. :lol:

Men helt alvorlig så synes jeg 9-5 98-05 er helt pornografisk. Men ultimate Saaben i mine øyne er Viggen eller og900Aero..

Lagt inn: 27 feb 2006, 11:59
av oddi N108
og900 aero cab..:) Peneste ihvertfall:) Også er jeg veldig takknemlig for kvaliteten.. har ikke brukt mye penger på å reparere ting, men så er ikke bilen kjørt spesielt langt i mitt eie heller. Glad jeg har kunnet bruke penger på trim, senk, foringer, lakk osv, og ikke på å holde bilen i gang..
:)

mvh oddi

Lagt inn: 27 feb 2006, 12:30
av Hjelle, N6
Ja, dette kan sikkert diskuterast i det longe og breie, sidan dei fleste her har ulike preferanser for kva bil som kan kallast BEST.

9-5 er ein bra bil, når en ser vekk ifrå oilsludgeproblemet. Det er ikkje til å sjå vekk ifrå at enkelte har vore plaga med oilsludge (kjenner ingen personlig, men veit at minst to brukarar på forumet her har vore utsett for dette), men eg er av den oppfatning av at tek en sine førehandsreglar er det mulig å unngå dette. Berre det å køyre 20kkm på eit oljeskift seier vel det meste, det hadde aldri falle meg inn ihvertfall. No seier eg ikkje at alle som har hatt oilsludgeproblemet har gjordt det, men det får verte ein anna diskusjon. Eg er ihvertfall ikkje skremt ifrå å kjøpe 9-5.

Men når eg velge, er valget enkelt, sjølvsagt 900. (nei, ikkje GM900)
Det er vel det en kan kalle en trufast slitar, desverre er somkjent ikkje girkassene av dei beste. Designmessig er nok dette den siste klassiske SAAB-en, både utvendig og innvendig. Det er faktisk få andre enn dei som er interesert i SAAB eller eig ein nyare 900 som trur at bilen over 1990 modell, brorparten trur nok den er ifrå fysste halvdel av 80-talet, ein del lurer faktisk på når den vert veteran... ;) Komforten er brukbar, bilen går greit nok originalt, forholdsvis enkel mekanikk og for å ikkje snakke om at når eg set meg inn i ein 900 stemmer vireklig alt :)

Henke: Fronten på 9-2x er rå når en ser det rett frammaifrå, men om du vrir litt på nakken og ser bilen i profil, set deg inn i bilen og startar opp misser den fort plusspoenga den fikk for fronten.

Takk!

Lagt inn: 27 feb 2006, 12:51
av Viggen-51
Henke N380 skrev:Men helt alvorlig så synes jeg 9-5 98-05 er helt pornografisk. Men ultimate Saaben i mine øyne er Viggen eller og900Aero..
Takk! 8) 8) 8)

Lagt inn: 27 feb 2006, 17:31
av Frode N220
Vangen skrev:Må si at jeg går for min og900, kostet ingenting og starter alltid :)
Samme her. Har vanskelig for å se for meg en annen modell som vil være så driftssikker, feilfri og enkel å reparere som en 900. Og da spesielt forgasserutgavene. I alle fall når de blir drøye 20 år...
Alle modeller er vel bra og rel pene, eller? (Har personlig ikke så mye sansen for samarbeidsprosjektet, men de er romslige og gode å kjøre..)