Side 1 av 1

El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 19:59
av adverb
I løpet av den siste tiden har en heller underlig rekke feil dukket opp på min M97 9000 CSE 2,0t.

Av og til når jeg skrur på tenningen (kontaktpunkt før starter), lyser kontollampene svak og verken temp eller bensinmåler responderer. Ei heller virker kjørekomp. eller klokke. Av og til kommer de imdlertid etter noen sekunder (som om noen "dimmer" dem på).

Drar jeg starteren, starter bilen kanskje men fjusker i tilfellet noe hemningsløst. Prøver jeg da å flyte bilen hopper og spretter turtalls og hastighetsmåler.

Dersom jeg betjener hovedlysbryteren når problemstillingen er aktiv, kuttes all strøm tvert. Dersom motoren er i gang, kutter den også.

For å få normal respons på tenningen, må jeg gjerne være litt brå i betjeningen. Bilen funger da helt normalt.

Har noen vært borti noe lignende tidligere? Har søkt litt på forumet, men finner ikke noe som matcher helt.

Min umiddelbare tanke er at noen kontaktpunkter i tenningslåsen er noe slitt. Men hvorfor blir får jeg da en ”delvis kontakt” på noen områder? Og hvorfor spiller hovedlysbryteren en så stor rolle – kan det være dårlig kontakt på den?

Batteri var nytt i januar og lader normalt.

Re: El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 20:07
av Atzz
Når jeg leser din beskrivelse, så får det meg til å tenke at jordingen til chassiset er dårlig. Jeg ville sjekket denne!

Re: El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 20:10
av adverb
Jeg må innrømme at jeg er litt grønn :oops: Hvilket punkt (hvor på) på bilen tenker du da på?

Re: El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 20:38
av doo-kie
Jeg opplevde noe lignene på en opel jeg hadde, men da var det dynamoen.
Men du sier den lader normalt, så er det vel noe annet.
Tapper den batteriet om den står en stund??

Re: El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 20:52
av adverb
doo-kie skrev:Jeg opplevde noe lignene på en opel jeg hadde, men da var det dynamoen.
Men du sier den lader normalt, så er det vel noe annet.
Tapper den batteriet om den står en stund??
Bilene er i daglig drift, står den en weekend kan jeg ikke si at jeg merker noe tap.

Re: El feil i tenning ved kontaktpunkt før starter?

Lagt inn: 21 jun 2010, 23:23
av Tor N12
Høres ut som at bryteren i tenningslåsen er defekt, ikke helt uvanlig feil på 9000 ;)