Se hva Simco skriver om støtdempere :
Og videre :Tester som er gjort, viser at de fleste støtdempere er modne for utskifting etter 60 – 70 000 kilometer, og i ekstreme tilfeller kan de ”ta kvelden” allerede etter 10 – 15 000 kilometer. Grunnen til dette er som oftest en kombinasjon av brede dekk, dårlig veibane med hull og skarpe kanter og ubrøytet eller isete veibane. Støtdempere blir gradvis dårligere og slitasjen er vanskelig å oppdage, spesielt fordi denne skjulte delen av bilen gis svært lite oppmerksomhet. Delvis på grunn av sjåførens ”tilvenning” til bilens forringede kjøreegenskaper.
Det beste kommer nå da :De fleste bilister tenker ikke på – eller vet ikke hva en støtdemper egentlig driver med. Men også ved en service eller periodisk kjøretøykontroll blir slitte støtdempere sjelden ”avslørt” fordi kontrollen av støtdemperne knapt består av annet enn å se etter at de ikke svetter eller lekker. Selv om serviceintervallene er fulgt til punkt og prikke, viser det seg at de fleste biler blir kjørt det dobbelte av hva som er anbefalt før støtdemperne blir skiftet.
En medium slitt demper gir vanligvis 10% lengre bremsestrekning enn det en ny gjør, og dette kan være forskjellen mellom liv og død ved for eksempel en brå unnamanøver. I tillegg slites, og i noen tilfeller ødelegges, komponenter som fjærer, styreledd, hjuloppheng, hjullager og dekk.
Legg spesielt merke til "tryggere, hurtigere, sikrere".. Skulle vært mottoet til klubben!!- Slitte, eller feiltilpassede dempere gjør at det føles som om bilen ”velter” før fjæringen gir retur. Når dette skjer mange ganger i løpet av en sving eller på dårlig vei er det et sikkert tegn om at demperne er modne for skraphaugen. Bytter du til nye dempere kan du kjøre tryggere, hurtigere og sikrere, sier Simen Huse.

Alt er hentet herfra :
http://www.simco.no/?ItemID=1165
Noe å tenke på for oss alle?
Mvh
Magnus