Paradigm N558 skrev:Så, kanskje vi en gang for alle kan høre med guruen om hvilken vei dumpventilen skal stå.
Da med hensyn på stempel og/eller membran-ventil på motoren med T5 og T7

Ønskelig at folk ikke diskuterer dette her, men folk med konkrete data kan dokumentere hvilken vei dumpen skal stå.
Helt kort vil jeg hevde at ventilen i utgangspunktet skal åpne MOT innsug, dvs. både manifoldtrykk (OBS! ulikt kompressortrykk pga. gasspjeld) samt fjær vil spenne ventilen mot setet, og åpner i motsatt retning av evakuert luft. Men dette avhenger av typen ventil det er snakk om.
Videre finnes det samtidig et ønske om å oppnå en større fleksibilitet ved en pneumatisk styrt ventil, under ekstreme forhold, for ikke å avlaste et trykksatt innsug før gasspjeld har vært lukket en lengere tid, og evt. kompressortrykk før gasspjeld, da dette blir en viktig resurs for å raskest mulig hente tilbake fylling for optimal gassrespons. Aktuelt da blir antilag-systemer (ALS) som er utviklet for samme aplikasjon fungerer på samme prinsipp av å opprettholde trykk, bare på andre siden av turboen (turbin/eksossiden). ALS mister mye av sin funksjon dersom innsuget evakueres ved hurtig manøvrering av gasspjeld. En avlastningsventil MÅ sikre trykkavlastning ved langvarig lukket gasspjeld for å hindre skade på turbo, men kan og bør også kunne sikre et opprettholdt kompressortrykk ved kun kortvarig lukking av gasspjeld, og derfor gi et høyere manifoldtrykk ved direkte spjeldåpning, og videre økt fylling og respons. Ergo to funksjoner av samme sak. Ventilen skal åpne, dog ikke for tidlig.
En mer effektiv og presis styring er noe man da oppnår med en dobbeltvirkende ventil, hvor ventilen åpner MED evakuert luft, da pneumatisk styring skjer på både forside og bakside av vacuummembran, derav nøytraliserer kompressortrykk mot ventiltallerken. Samtidig vil en dobbeltvirkende ventil også fungere som overtrykkssikring, da membranspenn er nøytralisert av kompressortrykk fra både forside og bakside av membran, og kun overtrykk bak ventiltallerken kan nøytralisere fjærspenn. Denne funksjon samt den for normal trykkavlastning (den for å forhindre 'turbosurge') bør justeres noe mer nøyaktig enn en enkeltvirkende ventil, f.eks gjennom trykktesting for å oppnå korrekt åpningsterksel ved å justere fjærens stivhet og forspenning.
-Haaka-