9-5 Lader ikke...

Åpent forum for alle Saab entusiaster. Her postes Saab/bil-tekniske innlegg.

Moderator: Moderatorer

Svar
Kendo
Grunnladetrykk
Grunnladetrykk
Innlegg: 66
Registrert: 01 feb 2008, 01:51

9-5 Lader ikke...

Legg inn av Kendo » 10 jul 2013, 19:35

Har vært veeeldig uheldig med kjøp av denne 9-5en. Testet den å alt virket bra, lå bra på veien å ingen ulyder. Litt "slapp" i foringene til kassa virket det som men ikke noe å utsette på en -01 :)

Fylte bensin på veien hjem å mener da at batterilampen begynnte å lyse litt så blev den borte, tenkte ikke noe mer på det så parkerte hjemme. Men så når jeg skulle ut med bilen ville den ikke starte, sjekket sikringer osv. men fant ikke ut av noe. Satte i nytt batteri da jeg tenkte dette kanskje hadde tatt kvelden, satte da også på multimeter å så da at det sank veldig fort. Så fikk bestillt ny laderegulator å satt denne på plass. Men samme ulykka. Testet nå med 3:e batteriet å den holdt seg over 12V lenge å sank å økte litt opp å ned, men dukka ikke under 12... Men så etter 3-4 min så datt volten rett ned igjen.

Så da som jeg skjønner det er det dynamoen som har tatt kvelden? Eller er det noe håp på noe som ikke koster skjorta?

Brukeravatar
kimzor
Grunnladetrykk
Grunnladetrykk
Innlegg: 57
Registrert: 20 jul 2012, 23:40
Navn: Kim
Bil: '08 9-3SC Vector

Re: 9-5 Lader ikke...

Legg inn av kimzor » 12 jul 2013, 13:51

Hvis dynamoen har tatt kveld burde batterilampa lyse i dash. Start bilen og koble et multimeter på, så prøver du å banke forsiktig i dynamoen og se om det blir noe endring i verdiene.
Hvis bilen begynner å lade etter du har banket lett i dynamoen er nok denne på tur til å ta kveld, er sikkert dynamobørstene som er slitt, tror du kan få kjøp nye børster, men du må finne ut av om dynamoen er denso eller bosch.
- '08 Saab 9-3SC Aero
x '14 Audi A6 Avant 2.0t
x '08 Saab 9-3SC Vector
x '98 BMW E39 523ia
x 91' BMW E36 318i

Svar